Jedním z nich se zabývá občanské sdružení Aktivios, působící na jižním Plzeňsku i na Rokycansku. „Vznikli jsme v srpnu 2005 díky iniciativě mikroregionů Přešticko, Úslava a z podnětu soukromých zemědělců,“ uvedla projektová manažerka Hana Bouchnerová.

Ve čtvrtek zamířila s kolegyněmi Lenkou Šrámkovou a Martinou Hanzlíkovou do Mirošova, aby představitele sousedních malých obcí seznámila s možnostmi využití dotací. „Druhá výzva se týká pěti témat a návrhy lze předkládat od 27. do 30. dubna v Nezdicích. Od srpna plánujeme vyhlášení třetí etapy a předpokládáme, že letos dosáhneme na více než deset milionů korun.“

Čtvrteční sezení zaujalo představitele Mirošova, Rakové, Vísek, Štítova nebo zástupce Sokola Dobřív. Okruh zájemců je totiž pojat velkoryse. Jde jen o to, aby projekty splňovaly všechny nároky. „Například to, že na realizaci akcí je vyčleněno čtyřiadvacet měsíců nebo fakt, že se nebude krýt s dalšími příspěvky,“ odtajnila Šrámková část požadavků.

Obrovskou zátěží pro zájemce je devatenáctiprocentní daň, kterou si vesnice budou muset z případné finanční injekce odečíst. Seminář aktéry zaujal. „Chtěli bychom vytvořit komfortnější podmínky pro cykloturisty na speciální trase,“ nechal se slyšet Václav Fábera ze Štítova, který má v plánu kromě zastřešené zastávky také vylepšení povrchu pro jezdce.

Zajímavými plány hýřili rovněž účastníci dalších obcí a my se k projektům vrátíme podrobněji.