Možnost přivydělat si nějakou korunu navíc mají v současné době studenti v Mirošově. Městský úřad nabízí mladým lidem brigádu po dobu letních prázdnin. Tamější představitelé se těší velkému zájmu.

„Chtěli bychom zaměstnat studenty přes letní prázdniny. Podmínkou je ukončené základní vzdělání," konstatoval starosta města Vlastimil Sýkora. „Náplní práce by bylo například hrabání, natírání, uklízení odpadků nebo zametání. Brigádníci by zvelebovali veřejné prostranství Mirošova. Rádi bychom docílili toho, aby si pak mladí lidé více vážili toho, co město nabízí, a více si budou veřejných prostranství považovat," vysvětlil.

„V současné době už se kapacita zájemců zaplňuje. Přihlášky podalo už šestnáct studentů. Možnost přihlásit se mají pouze ti, kteří mají trvalé bydliště v Mirošově. Zájem je zatím hlavně mezi středoškoláky, ale brigáda spojitost se vzděláním nemá. Peníze na výplaty budou vyčleněné z obecních financí," uzavřel Sýkora.

Obdobná situace je také v Kamenném Újezdu, kde už několik let studenty obec zaměstnává. V letošním roce se jedná o deset studentů a tři další pracovníky, kteří se starají o úpravu zeleně. Zde se většinou jedná o maturanty nebo vysokoškoláky. Obec jim tak každoročně umožňuje přivýdělek. „Starají se především o sekání trávy a úpravu zeleně v Kamenném Újezdu," sdělila Deníku před nedávnem starostka Jarmila Vaňourková. Sekat a udržovat obec budou do října.

Většina studentů hledá brigádu už s předstihem. „Chodím do jedné plzeňské firmy už dva roky. Vyhovuje mi to, jsem tam vlastně jako střídač dovolených. Nevím, kde jinde bych si něco sháněla. I přesto, že denně dojíždím, nevadí mi to. Jsem ráda, že se začlením do pracovního procesu," svěřila se Veronika Šimková z okresního města. „Brigádu řeším letos poprvé. Sehnala jsem si alespoň prodej zmrzliny ve stánku, ale stejně bych raději něco lepšího. Uvidíme, jak mě to bude bavit. Příští rok začnu s hledáním ještě jednou," konstatovala Iveta Mašková z Rokycan.