Vlastní dva právoplatné rodné listy. Místo narození v obou se různí, ale obě mají jedno společné. Zaskočí vás.

V prvním německém listě stojí Ravensbrück, v pozdějším českém je uvedeno Praha Pankrác.

Karel Fatr se totiž narodil v koncentračním táboře Ravensbrück. „Rodiče se podíleli na protifašistickém odboji. Maminka měla byt v Praze, který sloužil jako konspirační. Tatínek se strýcem převáděli lidi z Čech na Slovensko k partyzánům. Činnost byla ale po čase prozrazená," vyprávěl. Tatínka zatkli, strejda se snažil prostřílet a padl. Táta se pak dostal do Buchenwaldu, odkud se už nevrátil. Zatčená byla i maminka, tehdy už nějaký čas se mnou v jiném stavu," dodal pan Karel.

Navzdory tomu putovala do Ravensbrücku, kde 30. srpna 1944 přivedla na svět chlapečka. „Babička dělala všechno možné, aby mě získala. Zvláště, když přišel moták, že jeden gestapák o mě projevil zájem. Přes mezinárodní Červený kříž se jí nakonec podařilo uspět. Ve věku čtyř a půl měsíce mě převezli do pankrácké věznice, kde mě pak předali babičce. Poté, co mi vystavili český rodný list. V něm je právě jako místo narození uvedená věznice," vysvětloval.

Maminka se ke svému synovi po válce vrátila, byl nejmocnějším magnetem, aby nelidské podmínky přestála. Na chlapečkově zdraví se ale to, co prožívala, a později i on sám, odrazilo. Zejména na plicích. Po celý život mu špatně fungují.

Před časem opustil Prahu a s manželkou Dušanou se usadil v Siré. Květen pro něj ale už napořád zůstal jedním z nejdůležitějších období. Čas ukončení druhé světové války je pro rodinu velkým svátkem a dobou nejintezivnějších vzpomínek.