Malotřídní škola v obci má pro příští rok jasno: Do první třídy by mělo nastoupit sedm prváčků. K zápisu v pátek přišli Tomáš Somr a Michal Gärtner, dále Natálka Tvrdá, Andrejka Černá a Adélka Kirschová, dostavili se i Jitka a Vítek Šrédlovi.

„Spolužáci už se na všechny těší, důkazem se staly i dárečky, které pro ně vyrobili,“ uvedla ředitelka Marie Pražská.
Tím, že v červnu pátou třídu opustí šest dětí a sedm nových v září přibude, existence školského zařízení v obci ohrožená není. Nebude ani napřesrok, kdy vyjdou v páté třídy dva žáci a naopak se počítá se šesti novými.

„Nejhorší byly první dva roky poté, co škola ztratila statut devítiletky. K tomu došlo od září roku 2007,“ dodala k situaci ředitelka. „Jakmile starší děti přešly jinam, rodiče s nimi posílali i malé sourozence. Teď už na dojíždění prváčků nahlížejí jinak, nechávají je v obci,“ dodala ředitelka. Odpoledne je o kluky a děvčátka postaráno v družině a zájem je i o návštěvu umělecké školy. V Mlečické ZŠ totiž funguje pobočka ZUŠ Václava Vačkáře Zbiroh.
Aby se malým líbilo ve třídách, na podzim do nich přibyl nový nábytek. Teď se plánuje ještě předělání a celková modernizace počítačové učeb– ny a příští školní rok by měly přibýt také interaktivní tabule.

„Přínosem pro omlazení obce, a tím nárůst žáků, může být i otevření nové obytné zóny. Momentálně pracujeme na dotační žádosti. Pokud bude kde stavět, počet lidí v Mlečicích se výhledově zvýší,“ je přesvědčený starosta Jaromír Křejdl.