K letošnímu zápisu se dostavilo sedm budoucích prvňáčků. „Čím méně dětí, tím se náklady prodraží. Určitě bychom za více školáků byli rádi,“ konstatovala ředitelka Marie Pražská.

Jedním ze záměrů, jak dostat další děti do školy, je i nová výstavba. Územní plán obce už zahrnuje plánovanou obytnou zónu za školou, se šestnácti parcelami. „Projekt pro technickou vybavenost, tedy sítě, máme hotový, teď odsouhlasujeme na katastru geometrický plán a ještě tenhle měsíc chceme požádat o územní rozhodnutí a po jeho získání o stavební povolení,“ sdělil starosta Jaromír Křejdl.

Nejraději by výstavbu sítí zahájili už v létě. Přijde obec ale nejméně na pět milionů. Proto právě dokončují i vše potřebné k podání žádosti o dotaci. „Pokud by nevyšla, něco uděláme ze svého a pokračovat budeme napřesrok,“ míní zastupitelé.

Při svém březnovém jednání mají schvalovat přidělení zbytku parcel. Jedna je zatím prodaná (70 Kč/m2) a jedenáct dalších rezervací představitelé obce už přiklepli zájemcům v předchozím kole. Volná je už pouze jediná.

„Vzhledem k tomu, že kolem silnice sítě hotové jsou, na pěti parcelách by se dalo stavět už letos v létě,“ informoval starosta.

„Mám už stavební místo zpola opatřené, nechci odtud odejít,“ řekla nám Bára Chaloupková. „Jednou bych tu chtěla pro rodinu dům. Venkov je pro děti ideální. Copak ve městě..?“ míní mladá žena, pracující jako kadeřnice.

Budoucí stavebníky zaujala i vidina fotovoltaické elektrárny o síle 4 MW, o jejíž výstavbě obec uvažuje. S plzeňskou firmou Czech Nature Energy, od níž ji hodlá získat, vedla už několik jednání. Vytipované jsou i pozemky. „Zástupci odboru životního prostředí to ale považují za velký zábor zemědělské půdy. Dohadujeme se,“ sdělil představitel firmy Petr Maule.

„Vždyť je to vedené jako pastviny. Kolem Prahy všude vyrůstají obchoďáky a tady s tím dělají takové ciráty. Přitom by nám na Mlečicku, kde tolik dobře placené práce rozhodně není, levnější energie usnadnila život. Mně tam ale jménem neuvádějte,“ sdělil jedním dechem František.