VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modrásci mají u Radnic zelenou

KAMENEC - Pod ochranou Evropské unie se ocitl Kamenec. Vesnička za Radnicemi se pyšní od čtvrtka chráněným územím nevyčíslitelné hodnoty.

7.11.2008
SDÍLEJ:

Hodně nadokresní rozměr má otevření chráněného území mezi Kamencem a Svatou Barborou. Němčovický starosta Karel Ferschmann ale hned s nalezenou taškou plnou PET lahví dokumentoval, že slušný vztah k přírodě není u lidí samozřejmý. Foto: DENÍK/ Václav Havránek

„Prostor je ideální pro výskyt neobvyklých druhů hmyzu. Vyskytují se tu vzácní motýli. Modrásci očkovaní a bahenní nebo soumračníci. Rovněž některé mandelinky jinde nenajdete,“ uvedla Zuzana Sýkorová z ústředí Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Právě tato instituce pozemky vykoupila v rámci kampaně Místo pro přírodu. Ve spolupráci s radnickými nadšenci se postarala o vybudování informačních panelů a instalaci dřevěného odpočívadla s lavičkami.

„Vždy druhou květnovou sobotu tudy šlapou účastníci Pochodu libštejnskými hvozdy. Teď budou jejich zážitky mnohem intenzivnější, protože část trasy povede po naučné stezce,“ zdůraznil starosta Radnic a šéf zdejšího mikroregionu Josef Pašek. „Jedinečná lokalita si zaslouží ochranu pro zachovalé a pestré ekosystémy,“ upozornil krajský radní Miroslav Jaroš a věří, že se území stane součástí školní výuky. Zamokřené louky, obklopující Radnický potok, zde přecházejí v kvetoucí luka na mírném svahu až suché trávníky a suťová pole na strmých stráních.

„Aby se tu hmyzu dařilo, musíme simulovat původní hospodaření. Dříve tu bylo vlastníků více a počínali si různě. Louky nebyly třeba nikdy pokoseny kompletně a živočichové tak mohli dokončit svůj vývoj. Proto i my sekáme trávu po malých částech a kus pozemku necháváme celý rok bez zásahu. Naší povinností je i vysekávání křovin,“ sdělily Markéta Purmová s Marií Paškovou z radnického ČSOP.

Budou se nyní o lokalitu starat s dalšími nadšenci, což je jedna z mnoha aktivit organizace. „V téhle oblasti dochází k masivními výkupu pozemků právnickými subjekty. Za jakým účelem, to zatím nevíme. Jedno je však jisté. Poctivě to myslí pouze ochránci přírody,“ je přesvědčen starosta Němčovic Karel Ferschmann.

Kamenec je navržen do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Společně s ním byly vybrány i tři jiné lokality v severní části Rokycanska – třicetikilometrový úsek Berounky do Libštejna po Zvíkovec, dále věž kostela v Radnicích, kde se v létě usídlují kolonie netopýrů a v neposlední řadě sklep liblínského lihovaru. Zde se pro změnu daří netopýrům v zimě.

Autor: Václav Havránek

7.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení