„Úseky byly sjízdné, ale dopravu tu ráno a dopoledne kamiony ztěžovaly,“ potvrdil dispečer Správy a údržby silnic Rokycany (SÚS) Martin Bittner. Příčinou jejich nepohyblivosti podle Bittnera byly pneumatiky. S auty v příkopech se naštěstí silničáři ani nesetkávali. „Vím, že třeba v Ejpovicích kluk s traktorem pomohl zpět na silnici autu. Protože nebylo poškozené, mohlo hned odjet,“ dodal.

„Pokud nevznikne větší škoda, nebo nedojde ke zranění, tak lidé policii většinou nevolají a spíše poprosí o pomoc své známé,“ sdělila i tisková mluvčí Okresního ředitelství v Rokycanech Jana Tomková. Doplnila, že dopravní policisté tentokrát zatím řidiče chválí za dost opatrnou jízdu.

V okrese jsou místa, kde je třeba dávat si větší pozor. Vzhledem ke sjízdnosti komunikací v zimě má SÚS zvláště „sledovanou“ dvacítku oblastí. „Nelze ale vždy zobecňovat, leckdy záleží třeba na tom, kde vítr tvytvoří návěje a podobně,“ konstatoval dispečer SÚS Petr Kalčík. Každopádně varuje před mosty, tam vzniká námraza třeba i při jednom stupni pod nulou. Anebo v lesních úsecích, kde i silnice bez sněhu za nižších teplot v zimě namrzá.

Jinak se podle silničářů určitě vyplatí věnovat zvláštní pozornost okolí Bujesil, Podmokel a úseku Líšná – Janušky či Jablečno. Též komunikaci mezi Třebnuškou a Svinnou, okolí Drahoňova Újezda, Vejvanova, Skomelna, úsek Lhota – Těškov či směr na Sirou není radno podceňovat. Problémová je i část mezi Březinou a Volduchy, spojka Litohlavy – Smědčice, okolí Mýta, ale také Holoubkova a dále na Dobřív. Zvýšenou opatrnost si vyžaduje i komunikace Kamenný Újezd – Veselá a poté na Mirošov a Kornatice, oblast Mešno – Příkosice i Trokavec – Skořice. Úskalí skrývá teď rovněž silnice Rokycany Ejpovice, problematické je okolí „Jelínkovic“ boudy.

Na silničáře jsme slyšeli pochvalu starostů a řidičů i drobnější výhrady. Třeba, že by měli víc prohrnovat než jen solit. „Skutečnost je taková, že když sněží, osádky vozů se skoro nezastaví,“ říká dispečer Bittner. Teď to bylo od nedělního dopoledne vlastně v kuse,“ uvedl v pondělí odpoledne.