Náledí trápí lidi i zvířata. Mrazy, které znova udeřily, problémy přidávají.
„Lidé s kardiovaskulárním onemocněním by za těchto teplot měli být výrazněji opatrní, raději omezit pobyt venku a neriskovat. Každopádně je dobré, aby se podle typu srdeční vady domluvili s odborným lékařem, jaká teplota je pro jejich vycházky ještě únosná,“ doporučuje všeobecně primářka dětského oddělení nemocnice Marie Přibíková, specialistka na kardiologii. Pokud se jedná o kojence, přidává radu: „Do mrazů kolem mínus deseti stupňů s nimi nechodit!“

Pozornost těmto teplotám by ale měli věnovat i ostatní, zejména chroničtí plicní pacienti. „Pobyt v mrazech je třeba omezit na minimum, nejlépe nevycházet vůbec,“ zdůraznil doktor Josef Veverka, plicní specialista. Dodal, že hodně bronchitiků je teď dušných a potřebují inhalace i infúze. Upozornil rovněž na skutečnost, že se objevily virové zápaly plic.

V Chirosu, kde mimo jiné mají teď chirurgové napilno s napravováním následků pádů, lékař Karel Východský konstatoval, že vyvrknutí a zlomeniny jsou na denním pořádku. Zlomeniny krčku jsou nebezpečné hlavně pro starší lidi, proto zejména ve dnech s náledím a podobných nynějšímu počasí by měli zůstávat doma.

Hodně zvířecích pacientů mají i veterináři. Vyloženě se přimlouvají za to, aby třeba psy v takovýchto mrazech jejich majitelé brali zvenčí dovnitř. A to i severská plemena, protože už jsou navyklá na teplejší podnebí. „Jinak máme dost pacientů s podvrknutími a dalšími úrazy vzniklými na náledí,“ informoval veterinární lékař Luděk Uzel. Setkává se i s četnými respiračními onemocněními.

Stejně tak jeho kolega Václav Vozák. Ten už také zaznamenal nákazy klasickými chřipkovými viry, a to většinou lidského původu. To znamená, že psi se nakazili od svých páníčků. „Ošetřujeme rovněž úrazy, nejvíce kolen a předloktí,“ dodal.