Největší nestátní zařízení svého druhu v České republice je přichystané na nápor hostů. Otevřeno bude v sobotu klasicky mezi 9. a 17. hodinou. Kluci a děvčata si vyzkoušejí hod granátem a paintballovou střelbu na terč, přesun na chůdách, překážkovou dráhu atd. Hasiči z Holoubkova chystají hašení na terč s plamínky. V průběhu dne děti projdou výcvikem pod vedením velitele vojenské jednotky a zatančí si při diskotéce ve vojenském stanu. „Dospělí mohou počítat se speciální výstavou zbraní, v 11 a ve 14 hodin začíná prohlídka vnějších a vnitřních expozic s průvodcem,“ zve za muzeum na speciální program Radka Vávrová.

Atraktivní bude prezentace plemene československého vlčáka šlechtěného od 60. let pro potřeby armády a pohraniční stráže. Ukázky zajistí chovatelská stanice z Holoubkova, která se pyšní šestičlennou domácí smečkou. „Všichni psi jsou pohodoví, přátelští, snadno ovladatelní. Cílem chovatelské stanice je takové povahy a parťáky předávat dál do života,“ doplnila Vávrová.

Během července je v muzeu instalována výstava Československý odboj v období I. světové války. Seznamuje zájemce s historickými skutečnostmi činnosti jednotlivých jednotek legií, ale především představuje jejich výstroj a výzbroj. Srpen bude patřit expozici Spojovací vojsko. Kromě toho se v osmém měsíci uskuteční dvě speciální sobotní akce. V první polovině to bude branné odpoledne se zaměřením na ty nejmenší a 26. 8. Den s technikou. Obnášet bude dynamické a statické ukázky pásové techniky, prezentaci složek IZS a soutěže pro děti.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech zve na dvě nové výstavy
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech připravilo na prázdniny dvě nové výstavy

Unikátní areál v jižní části Rokycan je domovem 190 kusů pojízdné vojenské techniky s daty výroby od roku 1918 až do současnosti. Vnitřní i vnější expozice jsou volně přístupné bez průvodce. U exponátu je tištěný průvodce a na šestnácti místech v areálu muzea je k dispozici hlasový průvodce ve čtyřech jazykových mutacích, který seznamuje například s expozicí vozidel Tatra, těžké pásové techniky, kolové techniky, nebo s výklady k historii v letech 1918 až 1945 i k poválečnému opevnění.