Ukázalo se přitom, že mnohým z účastníků nechybí odborné povědomí o houbách.
Holubinky poznáte
 „Víte, jak se pozná holubinka?” ptal se Baier. „Stačí rýpnout do třeně a vyďobnete kus jako z jablka,” zareagovala Zdeňka Jelínková. „Ano, netáhnou se vlákna jako u jiných hub, což je podstatné! Má v třeni kulaté buňky,” dodal Baier. „Pak víte, že od asi deseti tisíc druhů hub jste oddělili na dvě stě padesát druhů holubinek. Stejně ale berte jen ty s lahodnou chutí, nikdy s palčivou!” varoval. „Třeba tahle holubinka pruhovaná se žluto- oranžovou částí třeně je určitě jedlá a velmi chutná. Najdete ji ale jen vzácně,” podotkl a už poučoval dál: „Tady máme zase holubinku jahodovou. Je opravdu výborná a hodí se do pokrmů, ovšem i do žaludečních extraktů,” prozradil. „My z ní děláme škvarečky,” ozvali se Jelínkovi a Bartošovi souhlasili.
Holubinku vrhavku by si už nikdo z přítomných také splést neměl. „Když syrovou ochutnáte, to jako byste se řízli do jazyka,“ popisoval Baier. „Zkusil jsem to a kolik dní mě ještě jazyk bolel,“ ozvalo se přitakání z davu. „Když vrhavku ´dobrácky´ doporučíte někomu místo chilli, uspějete. Jen mi potom dotyčná říkala, že připravenou dobrotu v sobě dlouho neudržela,“ potutelně se usmíval mykolog .

Lékárna budoucnosti
 „Vždycky jezte jen houby, kterými jste si stoprocentně jistí, ale každopádně je zařazujte do jídelníčku. „Transportují totiž z lidského těla škodliviny,” vysvětloval Baier.
Druhem, který už dlouhodobě propaguje, je hlíva ústřičná. Díky betaglukanu a dalším látkách ji považuje pro lidský organismus za přímo zázračnou. Především má protirakovinný účinek. Její exemplář účastníci na Žďáru nenašli, zato outlovku pestrou, která je známá svým blahodárným účinkem na rakovinu kůže, ano.

Více přímo v Deníku.