Přestože dál trvá nouzový stav, absolvují myslivci plánované hony. „Máme i výjimku ze zákazu nočního vycházení, ale omezení je přesto hodně. Dodržování rozestupů, absence svačin a poslední leče. Což je populární večerní hodnocení a kolegům se po něm stýská,“ přiznal šéf rokycanského spolku Stráně Stanislav Hrubý před zahájením sobotní naháňky.

Třicítka účastníků měla ráno dostaveníčko v polesí Kotel. Intenzivní déšť vystřídaly sněhové vločky, takže podmínky nebyly vůbec ideální. „Kromě černé zvěře máme políčeno na bažanty,“ sdělil hospodář sdružení Zdeněk Chmelíř a v improvizovaných podmínkách se dál věnoval výběru letošních příspěvků. Po znělce před devátou hodinou se skupina vydala nejprve vydala ke Kotli, aby se před polednem přesunula do Borečku. „Se změnou počasí se schovala prasata. Naším úlovkem je tak osmdesát opeřenců,“ dodal Hrubý.

Ilustrační foto.
Pěstitelé v Plzeňském kraji potravinové kvóty vítají, vinaři ne

Regulace zvěře, která v lesích páchá škody, se netýká jen divočáků, ale na mušce bývají i lišky či jezevci. Myslivecká seskupení musí škody v lesích a zejména na polích uhradit. Právě v případě Strání prý funguje ideální spolupráce s příkosickými zemědělci. Myslivci újmu na jejich plochách uhradí formou brigád.

Sraz měli o víkendu i členové subjektu Hory Jablečno – Přísednice na Zbirožsku: „Myslivost není pouze o odlovu a číslech. Důsledně se věnujeme zimnímu přikrmování zvěře. Senem, ovsem nebo letninami ve formě sušených malin,“ zdůraznila za spolek Arnoštka Jelínková.