Bezpečnějšími obcemi se hodlají stát Holoubkov, Mýto a Medový Újezd. Představitelé se dohodli, že společně zřídí obecní policii. Dohromady by je vyšla na půl druhého milionu korun. Zúčastněné obce záměr schválily na svých schůzích zastupitelstva.

Narůstající kriminalita donutila několik představitelů obcí na Rokycansku jednat. Chtějí tímto záměrem uchránit obyvatele před vandaly, výtržníky a zloději. „V současné době jsme vyčkávali, až začleněné obce předloží tento záměr na svých schůzích zastupitelstva a odsouhlasí jej," sdělil starosta Holoubkova Lukáš Fišer. „Poté bychom se rádi dohodli na dalším postupu. Služebna by měla být zřízená v Mýtě a řešit se bude také případná rekonstrukce prostor. Město Mýto také uzavře obecně závaznou vyhlášku o působnosti obecní policie a poté by bylo vyhlášené výběrové řízení ohledně pracovních pozic," vysvětlil. Zaměstnání by měli získat tři lidé.

„Dle výběrového řízení budou tři uchazeči vyslaní na tříměsíční kurz, kde budou seznámení se zákonem o obecní policii a dalšími věcmi spojenými s tímto postem. Po závěrečné zkoušce by pak mohli tuto funkci vykonávat," konstatoval.

Celkové náklady na fungování obecní policie by se měly pohybovat okolo jednoho a půl milionu korun. „Tato částka by se měla rozdělit mezi Mýto, Holoubkov a Medový Újezd," uzavřel Fišer. Akce by měla být spuštěná v lednu příštího roku.

Prostory poskytne město Mýto, kde dříve bývala služebna státní policie. Představitelé tří zúčastněných obcí se byli také podívat ve Strašicích, kde obdobný model policie funguje už několik let.

Dále v okrese

Největší počet strážníků hlídá pochopitelně Rokycany. Ve službě se jich tu střídá čtrnáct (včetně velitele).

Rovněž Hrádek zřídil obecní policii, i když tu má sídlo obvodní oddělení PČR. Jenže jeho obvod je rozsáhlý, takže přímo ve městě se pohybují uniformovaní strážníci.