Dnešním dnem končí pravomoc matrik týkájící se přijímání žádostí o nový občanský průkaz. Stejná situace už zítra nastane například v Břasích nebo Strašicích. Mnoho obyvatel Rokycanska bude muset kvůli dokladu absolvovat delší cestu. Mekkou se od ledna příštího roku stane pouze naše okresní město.
Nové osobní doklady se budou vydávat jenom v Rokycanech. I když místní starostové proti tomuto kroku protestovali, jejich prosbě nebylo ze strany Ministerstva vnitra vyhověno. Představitelé obcí a měst se ale obávají problémů. „Je to jedna z novinek, kterou neshledávám jako pozitivní. Kvůli centralizaci služeb se úřad zahltí a jeho pracovníci nebudou stíhat,” konstatoval mirošovský starosta Vlastimil Sýkora. Oprávněné obavy potvrzuje i mluvčí radnice Jan Engler: „Přirozeně to bude mít dopad, a to bohužel
v neprospěch žadatelů. Uvidíme, jak vše dokážeme zvládat.” Podobně hodnotí situaci také Ladislava Plimlová, vedoucí správního odboru MěÚ Rokycany. Podle jejích slov mají pracovníci k dispozici pouze dvě kabiny, v nichž se budou zřizovat občanské průkazy i pasy. „Předpokládám, že od ledna do poloviny března nebude nápor tak velký, protože lidé si kvůli cestování pasy vyřizují až později. Pak bude situace zřejmě horší,” dodala krátce Plimlová.