Obě místa navázala před pár týdny úzké partnerské vztahy. „Spojuje nás stejný úděl. Strašice i Markt Hohenfels leží na hranici rozsáhlého vojenského újezdu a mají zkušenosti ze soužití s příslušníky armády,“ uvedl strašický místostarosta František Nerad.

V újezdu Markt Hohenfels jsou přítomny nastálo asi dva tisíce lidí, včetně místních a amerických vojáků i jejich rodinných příslušníků. V době manévrů a secvičování vojsk NATO se tento počet zvyšuje až na sedm tisíc. Část rodin amerických vojáků žije přímo v Markt Hohenfelsu. Do jejich mateřské školky, kde mají asi 60 malých dětí, chodí například i patnáct amerických capartů.

„Chceme navázat vztahy ve školách a pomoci školákům, kteří se učí německy s praktickou výměnou zkušeností. Hodláme rozšířit spolkovou činnost. Nabízí se spolupráce hasičů nebo chovatelů. Zjistili jsme, že cena nového auta pro sbor je prakticky stejná,“ dodal Nerad. Kontakty mohou být podle něho naprosto neformální a potvrzuje to vzdálenost 220 kilometrů mezi přáteli. Markt Hohenfels leží nedaleko Regensburku v okrese Neumarkt.