Pořadatelé neslibují jen dynamické a statické ukázky všemožné armádní techniky, ale historické ukázky z Podkarpatské Rusi a bitvu u Zborova. Navíc předpokládají, že přijde zhruba padesát tisíc návštěvníků.

„Letošní ročník zahájí jako již každoročně salva ze samohybných kanónových houfnic Dana, průlety letounů a seskoky výsadkářů," uvedla Deníku Jolana Fedorková z Velitelství společných sil Olomouc. „Kromě Armády České republiky se představí i kluby vojenské historie a další zahraniční armády," dodala s tím, že svou účast zatím potvrdila jen US army, která by měla ukázat bojové vozidlo pěchoty (BVP) Stryker. Očekává se, že dorazí i Poláci s BVP Rosomák. „Ti svou účast ale zatím nepotvrdili," upřesnila mluvčí.

Divácky atraktivní jsou pochopitelně dynamické ukázky. Na ty se samozřejmě nejen tuzemská armáda dobře připravila. „Stěžejní ukázka AČR se odehraje s taktickým námětem eliminace protivníka, který v distriktu Bahna narušuje stabilizační proces a působí proti koaličním silám," nastínila Fedorková. Na nepřátelskou skupinu se tak vypraví vojáci ze 41. mechanizovaného praporu posíleni o tank T 72M4 CZ a BVP-2. Za zády pak budou mít letectvo, dělostřelectvo a průzkumnou skupinu s taktickým bezpilotním prostředkem kategorie mini UAV Raven a vozidla Land Rover Defender 130 Kajman a Pandur II. Dálkově ovládaný, monitorovací, bezpilotní prostředek Raven si navíc před veřejností odbude svoji premiéru.

Nedílnou součástí Bahen jsou i ukázky z historie Československa. Letos pořadatelé připravili, ve spolupráci s kluby vojenské historie, ukázky dvě. Ta první diváky zavede do roku 1939 na Podkarpatskou Rus, kde se střetly armády obsazujícího Maďarska a Československa. „Tehdy se naši vojáci postavili na odpor, zastavili Maďary a zabránili našemu obklíčení. Ukázka bude věnována památce živých i mrtvých bojovníků této zapomenuté fronty," připomenul dějiny František Koch z rokycanského Muzea na demarkační linii.

Bahna připomenou i devadesáté páté výročí bitvy u Zborova. „Zmiňuje úspěch československých legionářů za první světové války, kteří poprvé v tomto konfliktu vystoupili jako samostatný celek v síle brigády. Jejich vítězství se stalo důležitým nástrojem boje za samostatnost republiky a vedlo k rozšíření našich jednotek v Rusku na sbor o osmi plucích a k formování vojska ve Francii a Itálii," vysvětlil Koch. Mimochodem, dnes již muzeální technika bude představena v obou případech. „Navíc nás podpoří i kluby vojenské historie z Maďarska a Slovenska," podotkl.

Letošní Bahna už budou mít třiadvacáté narozeniny. První se tedy konala v roce 1990, kdy skupinka nadšenců vojenských klubů zorganizovala své první setkání. Postupně akce získávala stále více a více příznivců. „V současné době jsou Bahna atraktivní a hojně navštěvovanou prezentací vojenské techniky a profesní připravenosti vojáků Armády České republiky k plnění úkolu v posádkách a v zahraničních operacích," uvedla Jolana Fedorková.