V Muzeu na demarkační linii se tak až s tříměsíčním zpožděním uskutečnila letošní nejvýznamnější akce. Den s technikou přilákal stovky lidí a každý z nich musel prokázat, zda je očkován nebo testován. „Kontrolují to tady hygienici,“ vysvětlovala za organizátory sobotní šou Radka Vávrová.

Po seskoku parašutistů zprostředkoval podívanou v oblacích letec Luboš Svoboda, který se poté přesunul nad obecní setkání v sousední Klabavě. Scénář obsahoval ukázku srpnové okupace roku 1968. Včetně autentických rozhlasových nahrávek se sugestivním projevem moderátora. „Bylo tu 200 tisíc vojáků a přijelo šest a půl tisíce tanků,“ sděloval moderátor František Koch. Perfektně udržované stroje s charakteristickým bílým pruhem se proháněly po polygonu, aby je o chvíli později vystřídala pestře pomalovaná tatra. Fungovala s vlekem plným pneumatik a náhradních dílů jako doprovodné vozidlo na Dakaru. Stroj vyrobený roku 1988 se pyšní unikátním podvozkem a hravě utáhne třeba stotunový náklad. Mezi další přednosti patří automatické dofukování pneumatik.

Helena Vondráčková
Helena Vondráčková míří opět do Liblína

Prostor byl v areálu na okraji města vyhrazen i záchranářským složkám. Tedy policistům s nablýskanými motocykly nebo profesionálním hasičům.

Díky podpoře města a ministerstva obrany se tentokrát vstupné nevybíralo. Což přilákalo rekordní návštěvu a příchozí si kromě dynamické produkce mohli prohlédnout dvě výstavy. Jedna z nich je věnovaná československým legiím a druhá dokumentům o okupaci bývalé ČSSR před 53 lety. Pro zvědavé kluky a děvčata byla přichystaná soutěž Den legionáře.

Unikátní muzeum bylo veřejnosti zpřístupněné 1. května 1998. Jeho zakladatelem a provozovatelem je Nadace pozemního vojska Armády ČR.