Muzeum na demarkační linii v Rokycanech zaplnil v sobotu hluk desítek motorů tanků, obrněných transportérů a těžkých náklaďáků. Technika vojenského muzea byla v pohotovosti stejně jako členové klubu pracujícího při něm. Pro stovky návštěvníků, které navzdory ne zrovna příznivému počasí přišly, uspořádali akci s názvem Den Československé obce legionářské.

Přípravy se odehrávaly až do noci před akcí.

„Trému před návštěvníky jsem ani necítila, ale bála jsem se, že ráno ani nevstanu,“ prozradila čtvrťačka Veronika Vávrová, oděná jako vojačka zdravotnice. Jejím úkolem bylo doprovázet po areálu muzea VIP hosty. „Tu uniformu mi ušila máma,“ prozradila ještě plavovláska, která se v muzeu cítí jako doma. Jak by také ne, patří už ke třetí generaci, která s ním svázala život.

Podobně jsou na tom i její rodiče, Radka a Milan Vávrovi, strýček Tomáš, babička a samozřejmě i děda František Koch, šéf muzea. Ten si vzal při slavnosti na starosti konferování nachystaných bojových scén i defilé vojenské techniky a diváky zásoboval spoustou zajímavostí o nich, ale třeba i z natáčení, kde sehrávají jednu z hlavních rolí. „Je to super. Byli jsme tu už při podobné předváděčce na jaře a ani teď jsme si to navzdory nečasu nenechali ujít,“ uvedl Jan Novotný z Kladna.

„My dorazili z Plzně. Obdivujeme, v jakém stavu techniku mají. Když vezmete, že po náhradních dílech zrovna sáhnout nemohou, je to obdivuhodné,“ hodnotil zase Michal Dvořák z Plzně. Jeho polovičku Markéta pobavily i střípky z dění kolem filmování. „Když ředitel muzea líčil, jak si tank usmyslel jet na hospůdku, kde právě odpočíval Jiří Menzl, Eva Holubová i další, docela živě jsem si to ´zpestření´ vybavila,“ usmívala se.

Na své si nejen podívanou přišly děti. Organizátoři pro ně připravili soutěže a také je za snahu odměnili. „Prošla jsem všemi stanovišti a s úspěchem,“ pochlubila se třeba osmiletá Eliška Navrátilová. Nejmladším účastníkem byl dvaapůlletý Honzík Hůla z Horní Kamenice, který přes svůj věk úkoly zvládl.

„Z ranního vichru a sem tam i deště jsme měli obavy, ale lidé se nenechali odradit. Jen dětí už soutěžní trasu absolvovalo asi sto třicet,“ hlásila odpoledne Radka Vávrová.

Na tři malé návštěvníky, vítěze akce pořádané muzeem ve spolupráci s Rokycanským deníkem, čekala také odměna v podobě projížďky tankem či obrněným transportérem. Jedním ze šťastných byl šestiletý Lukáš Titl. „Mamka mi o tom řekla a taťka za mě zavolal,“ sdělil výherce. „Už týden nemluví o ničem jiném, než jaké to bude a jak se těší,“ usmíval se otec. A vyklepaný i trochu už prochladlý Lukáš po vystoupení z tanku jen šťastně konstatoval: „Bylo to něco fantastického!“

Podobné zážitky měl i František Drábek z Radnic a příležitost si nenechala ujít ani Mýťačka Zuzana Pechová.

„Spolupracujeme při téhle akci s Československou obcí legionářskou a i při muzeu tu máme svou jednotku, čtyřiadvaceti­člennou, tvoří ji ale už novodobí veteráni,“ informoval Milan Mojžíš.

Domácím přijeli pomoci i přátelé z dalších vojenských klubů, takže prostranství se pestřilo někdejšími uniformami československých, ruských i německých vojáků, aby atmosféra odpovídala historii. Místní aktivisty v československých a ruských stejnokrojích posílili kolegové z Berounska, Stříbra, Plzně i dalších míst. Máme spoustu uniforem z první republiky, četnictva, finanční stráže, německé – nač si vzpomenete,“ vyjmenovával Karel Milt.

Svým „kolegům vojákům“ přišli vypomoci i policisté ze správy západočeského kraje. Přispěli ukázkami sebeobrany i zadržení pachatele, při čemž jim vydatně pomáhali jejich čtyřnozí pomocníci – hvězdy ve svém oboru – psi se jmény Bret, Jíra, Urs, Ex a Indi. Během dne nestrádal ani žaludek přítomných. Osazenstvo voldušské hospody se o to postaralo a vedle opékaných klobás byly k mání i řízky, guláš, langoše i další lahůdky. Servírovaly je Jiřina a Karolína Ptáčníkovy, Hana Bělohlavová nebo Libuše Klímová.

Mezi hosty oslav a zároveň československé legionáře patřil i 92letý generál Herc. Přes svůj věk je stále aktivní, podobně jako další z VIP hostů plukovník Pacička, a často muzeum navštěvují. „Líbí se mi, že uspořádali tenhle program a přibližují jím dnešní mládeži historii. Tak se nezapomíná,“ vzdal pohnutě dík organizátorům Herc.