Bohumil Konečný (1918 – 1990) byl výjimečný malíř a ilustrátor druhé poloviny 20. století. Dokázal mistrovsky vystihnout dynamické ilustrace k dobrodružným povídkám. Je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, vytvořil velkou řadu reklamních plakátů například pro firmy Baťa, Prazdroj, Jablonex, Pragoexport a mnoho dalších. Rovněž kreslil krásné ženy a také se věnoval komiksům. Byl průkopníkem tohoto žánru u nás. „K odkazu Bimby se vždycky hrdě hlásil i král českého komiksu Kája Saudek, který se měl vyjádřit o Bimbovi tak, že to byl malíř, který už v roce 1937 uměl to, co dnes v USA umí jen pár desítek lidí,“ říká spoluautor Velké knihy komiksů Jan Hosnedl.

Upečení největšího kulatého bochníku chleba v České republice inicioval Vojtěch Mitas z Plzně. V rámci soutěže #jeduzajonem upekli chleba o průměru 130 a obvodu 404 cm v pražské pekárně Mareš & synové. Chléb je zapsaný v knize rekordů agentury Dobrý den.
Největší bochník chleba v republice má na svědomí Plzeňák, podívejte se

S komiksem začal Bimba koncem 30. let, kdy kreslil pro humoristické listy. Po válce vytvořil tehdy velmi populární komiks Zuzanka a její svět. Po nástupu socialismu se žánru už nedalo ve veřejném prostoru věnovat. „Až v 60. letech vzniklo jeho nejslavnější dílo v tomto oboru - komiks o bojovnici Amazoně. Ten však zásadně poznamenal celou jeho kariéru. S hotovými kresbami emigroval jeho kamarád Petr Sadecký do západního Německa, kde však o kresby nebyl zájem, proto je doplnil tím, že Amazoně dokreslil na čelo rudou hvězdu a udělal z ní ženu říjnové revoluce Oktobrianu. Legenda o Oktobrianě si pak už žila vlastním životem. Obdivoval ji třeba i David Bowie. Pro Konečného skandál znamenal v podstatě konec kariéry. Komunistický režim mu znemožnil na řadu let publikovat,“ doplňuje Hosnedl.

Z Konečného komiksů se v originálech téměř nic nedochovalo. Spoluautor nové knihy grafik Filip Konečný déle než rok skenoval staré časopisy a tisky a dal dohromady kresby, které jsou v publikaci zrestaurované. V knížce je také původní verze již zmiňované Amazony. Poprvé vychází v tištěné podobě komiks Pohádka o trpaslících, drakovi, princezně a princi. Ten Bohumil Konečný kreslil v 60. letech pro svoji nemocnou dceru, které nosil jednotlivé listy do nemocnice. Komiksy také doplňují texty Tomáše Prokůpka, což je jeden z největších znalců tohoto žánru. O ilustrátorovi Bohumilu Konečném se můžete dozvědět více na stránkách www.bimba.cz