VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Na Kokotsko se na krátký čas zase vrátil někdejší život

BUŠOVICE - Dlouho připravovaná akce vyvrcholila v sobotu dvanáctého u dolního z Kokotských rybníků. Uskutečnila se uprostřed nádherné přírody. Společně se na dění podílelo šest vesnic z okolí – Bušovice, Dýšina, Klabava, Litohlavy, Smědčice a Chrást.

15.7.2008
SDÍLEJ:

Stavět nákladné kulisy nebylo finančně únosné. Ochotníci z Lucifera ale i bez nich připomněli, jak se kdysi vařilo, pracovalo i jinak žilo. Foto: Pavel Čechura

„Vytvoření tohoto spolku nebylo náhodné,“ uvedl starosta Bušovic, a zároveň koordinátor celé akce, Pavel Čechura. „Všechny vesnice mají jakýsi vztah k této lokalitě, ať už z historického hlediska, nebo ji občané hojně využívají k častým procházkám,“ vysvětloval.

Záměrem akce bylo přiblížit, a nejen odborným výkladem, zaniklou ves Kokot, která v lokalitě kdysi stávala. Historii jako na dlani přímo na místě samém, tedy tam, kde se dnes rozkládají Kokotské rybníky, v sobotu účastníkům setkání podal Jan Anderle. A že se zájemců sešlo! Místo nějakých sto padesáti, což považovali organizátoři za optimistickou hranici, jich bylo více než pět set. „Dali jme možnost i starším občanům, aby se akce zúčastnili, a to využitím svozových autobusů,“ uvedl Čechura. Kromě toho návštěvníkům s omezenou hybností byl umožněný vjezd až přímo ke hrázi rybníka.

„Kvůli velkému počtu motoristů jsme v průběhu odpoledne museli operativně otevřít další parkoviště. Počet účastníků akce nás zaskočil, ale velice mile,“ sdělil Čechura. Řízené parkování v okolí rybníků a provizorní úpravu ploch zajišťoval Sbor dobrovolných hasičů Bušovice a postaral se díky své technice i o provizorní úpravu ploch.

Po zahájení akce Pavlem Čechurou následovalo vystoupení Dua Elthin. To svým repertoárem navodilo požadovanou atmosféru středověké doby. Poté si s nimi místo vyměnili šermíři ze skupiny Český lev a po jejich prvním vystoupení následoval pohled do historie zprostředkovaný Janem Anderlem.

„Konečně vím, odkud ten název Kokot. Je to ve staré češtině vlastně kohout,“ spokojeně uvedl Pavel Kroutil, který se akce účastnil. „O tom, jak místo vypadalo ve středověku, jsem ještě nikdy neslyšel. Povídání Anderleho bylo moc zajímavé,“ konstatoval Aleš Černý a zalitoval, že se na něj už nedostala barevná brožura. Po 140 kusech se jen zaprášilo. Hned na místě ale organizátoři slíbili dotisk.

S velkým ohlasem se setkalo také další vystoupení, kdy na středověkou notu zahrála a zazpívala i skupina Gutta. Jejích několik písní mělo takovou sílu, že na provizorní pódium přilákalo dokonce „původní obyvatele“ míst, samozřejmě v dobovém odění, a přítomní díky nim mohli nahlédnout do života obyvatel dávných časů. A nejen to – dokonce ti odvážnější ochutnali i potravu, kterou přihlížejícím prapředci nabízeli.

„Je to kuře,“ trochu s překvapením konstatovala Anna Česká a pochvalovala si, že ochutnávkou zcela jistě neprohloupila. Trochu hůře na tom byl starosta Bušovic, kterého unesli. Protože ale v čele lidí z Kokotu stála Václava Kuklíková, jinak starostka sousední Dýšiny, jen ho přizdobili dle vlastních představ a začlenili mezi sebe. Jejich historickému výpadu neunikl ani náměstek primátora města Plzně.

Prostor byl dobře ozvučený, jenom nepředpokládané množství lidí některým trochu znesnadnilo výhled. „Každopádně to ale byl pěkný zážitek,“ hodnotila Helena Dvořáková. „Podobných akcí uprostřed krásné přírody se moc nevidí,“ pochvalovala si účastnice a dodala, že ji zaujala i pověst o čertovi, která se v lokalitě traduje. Týká se Ostrého – či také Čertova – kamene. I na tuto záležitost ti, co akci chystali, pamatovali.

Nechali zhotovit symbol pověsti, čerta nesoucího skálu, a přidali kartičku charakterizující pozitivní vlastnosti pekelníka. „Nejsou ledajaké a kdo se stane vlastníkem miniatury a pečlivě si přečte sdělení, získá větší optimismus, dodá lepší smysluplnost svému počínání i další pozitivní vlastnosti. Mám to vyzkoušené,“ tvrdí koordinátor dění. Pokud to ještě někdo chce vyzkoušet, může miniaturu čerta v podobě klíčenky v bušovickém úřadě získat i nyní. Pár kousků si totiž nechali v zásobě.

Kokot býval kdysi velikou obcí

Před 650 lety zapsali, že po zemřelém šlechtici Miroslavovi, který neměl přímého dědice, získal jeho majetek v Bušovicích, Smdčicích a Kokotě král. Další náhodou se tento zápis uchoval a měl za následek akci, která se v sobotu uskutečnila u Kokotských rybníků.

„Kokot je slovo, které se dnes ve slušné společnosti nevyslovuje, ve staré češtině ale znamenal samce od slepice, tedy kohouta,“ vysvětloval historik Jan Anderle. „Původ názvu vsi se vysvětluje různě,“ dodal, „já se ale přikláním k tomu, že pochází od skalnatého hřebene tady nedaleko, připomínajícího tvar kohoutího hřebínku,“ mínil.

Pokud jde o dnešní název Kokotsko, ten podle něj počátkem 16. století zněl Kokotště a znamenal místo, kde ves se jménem Kokot stála.

Ves byla podle archeologů založena asi po polovině 13. století a zanikla po polovině 15. stol. Možná v rámci snah o hospodářské oslabení strany Jiřího z Poděbrad. „Představu o velikosti vsi získáme z rozměrů návsi. Byla široká 70 a dlouhá 450 metrů. Přesahovala tak velikost náměstí Rokycan, ale i Plzně. Kokot je tedy největší ves zaniklá na Plzeňsku a jedna z největších v Čechách,“ říká Anderle.

Autor: Božena Šopejstalová

15.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 700 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník náhradní rodinné péče. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22700 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce zaměstnance : Adite pro náhradní rodiny, Svazu bojovníků za svobodu 68, Střed, 337 01, Požadujeme: vysokoškolské vzdělání , Nabízíme: platové ohodnocení od 22.700,- do 26.000,- Kč/měs., jednosměnný provoz, Kontakt: Diakonie ČCE - středisko Západní Čechy, Plzeň, Americká 7/29, Jižní Předměstí, 301 00 Plzeň 1, tel.: 775 720 488, e-mail: lenka.houskova@diakoniezapad.cz, Mgr. Lenka Houšková. Pracoviště: Diakonie čce - středisko západní čechy, Svazu bojovníků za svobodu, č.p. 68, 337 01 Rokycany 1. Informace: Lenka Houšková, +420 775 720 488.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 500 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení pracovník výroby - obsluha montážních strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 21. Poznámka: Místo výkonu práce: Klostermannova 995, Rokycany, Náplň práce: obsluha montážních strojů, kompletace zvulkanizovaných gumových výrobků s dalšími kovovými, plastovými komponenty, značení komponentů, práce se provádí na montážních strojích, Požadujeme: vzdělání: základní - praktická škola, Nabízíme: platové ohodnocení od. 16.500,- Kč, 5 týdnů dovolené, závodní stravování s dotací, zajištěné ubytování, Kontakt: p. Šavlová Markéta, tel.: 371 400 133, e-mail: marketa.savlova@hutchinson.cz, první kontakt telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Hutchinson s. r. o., Klostermannova, č.p. 995, 337 01 Rokycany 1. Informace: Markéta Šavlová, +420 371 400 133.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič - Doplňování automatu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mýto v Čechách č.p. 122, Požadujeme: střední odborné vzdělání v oboru, řidičský průkaz sk. B, potravinářský průkaz, praxe v řízení motorového vozidla min 5 let, samostatnost. Zaměstnavatel bude požadovat výpis z rejstříku trestů., Nabízíme: platové ohodnocení od 20.000,- do 25.000,- Kč/měs., Kontakt pouze e-mailem: Kurfiřtová Kateřina, e-mail: katerina.kurfirtova@imstavex.cz. Pracoviště: Imstavex s.r.o./ mýto, Nádražní, č.p. 122, 338 05 Mýto v Čechách. Informace: Kateřina Kurfiřtová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník, manipulant v prodejně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Masarakovo nám. 85, Rokycany, Požadujeme: fyzickou zdatnost, časovou flexibilitu, pečlivost, zodpovědnost a samostatnost, základní znalost instalace zboží, plynulá vietnamština výhodou (komunikační jazyk na pracovišti), Nabízíme: platové ohodnocení od 15.000,- Kč do 25.000,- Kč, možnost stravoání v provozovně a jiné zaměstnanecké benefity, Kontakt: p. Nguyen Van Triu, tel. 775 946 789, e-mail: vietvanb@gmail.com, telefonovat v pátek od 15-17 hod, nejlépe zaslat životopis na uvedený e-mail a zaměstnavatel pošle odpověď a případně termín schůzky. Pracoviště: Vietpro s.r.o.- pracoviště rokycany, Masarykovo náměstí, č.p. 85, 337 01 Rokycany 1. Informace: Nguyen Van Triu, +420 775 946 789.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Náves v Nevidě se zbaví odpadků

Ilustrační foto.

Raková vedla 4:0, ale pak se bála o body

K Noci kostelů se připojí sedm místních svatostánků

Rokycansko – Sedm kostelů z Rokycanska otevře v pátek své dveře návštěvníkům, které přiláká již tradiční akce Noc kostelů.

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Mýto posílá do Rokycan vizitku pěti gólů

Mýto – Fotbalisté Slavoje bodově dostihli FC Rokycany. Oba zástupci okresu v krajském přeboru se drží na 3., respektive 4. příčce a jejich páteční souboj je šlágrem nastávajícího dějství.

Cekovští hasiči byli doma nejlepší. Zdolali Holoubkov

Cekov – Dobrovolní hasiči z osmého okrsku se sjeli na závody v požárním útoku do Cekova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT