Raková u Rokycan

Rozloha: 5,43 km2

Počet obyvatel: 240

Rok založení: 1319

Zajímavosti o obci: Raková leží při úpatí vrchu Kotel přibližně pět kilometrů od Rokycan. První písemná zmínka pochází z roku 1319.

Turistické zajímavosti:

  • barokní kaplička na návsi
  • pomník padlým v první světové válce
  • kříž při rozcestí v severní části obce
  • památný dub u Humlů

Ilustrační foto.
Nejmenují nové soudce. Někde už je to problém

Hasiči existují od roku 1898

Nová hasičská zbrojnice.Nová hasičská zbrojnice.Zdroj: Deník/Václav HavránekHasičský sbor byl v obci založený na sklonku 19. století. Přesněji roku 1898 a funguje dodnes.

Před sedmi lety sbor opouštěl zázemí v suterénu kulturního domu a stěhoval se o pár desítek metrů dál. Do víceúčelového areálu na okraji Rakové. Vyrostl tu nový objekt a loni se pokračovalo. V garáži stojí cisternový vůz i zásahový automobil. Jednotka je využívá k cestám v jižní části Rokycanska i sousedům v okrese Plzeň-město.

Přes složité období, plné omezení a restrikcí, se hasiči pustili do náboru mládeže.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Ozvěny z fotbalového hřiště

Chloubou Tělovýchovné jednoty Sokol jsou fotbalisté. Poprvé dali o sobě vědět roku 1954 a prakticky do sametové revoluce hranice Rokycanska nepřekročili. Pak se ale probojovali do krajské 1. B třídy, kde hrají s malými přestávky dosud. Vyzkoušeli si dokonce jednu sezonu i 1. A třídu. Před třemi lety se Raková B objevila na obrazovkách při zápase s Dobřívem.

Kromě mužů se Sokol stará o mládež. Turnajově kopou přípravky a do přeboru se přihlásili mladší žáci.

V První válce padlo sedm mužů

V první válce padlo sedm mužů z Rakové.V první válce padlo sedm mužů z Rakové.Zdroj: Deník/Václav Havránek

Upravovaný je v centru obce pomník padlým v I. světové válce, Jsou na něm uvedena jména sedmi mužů, kteří se z bitev nevrátili. Mimo jiné dva bratři a jejich památku stále příbuzní uctívají.

Za pozornost stojí také barokní kaplička na návsi (scházejí se tu mimochodem vždy na Zelený čtvrtek v poledne křístáci), kříž při rozcestí v severní části obce nebo památný dub u Humlů.

Nedaleko odtud se nachází velkorysý komplex s pěstováním zeleniny, v němž našli uplatnění především zdravotně postižení.