VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na okreskách stále jezdí staré stodvacítky

ROKYCANSKO - Celkem 36 499 registrovaných vozidel evidovaných na Rokycansku by se mohlo prohánět po silnicích. Podle vedoucího rokycanského dopravního inspektorátu Vladimíra Husáka jejich počet roste. Ne všechna jsou ale v perfektním stavu.

23.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Možná čtvrtina vozového parku, který jezdí po okresních silnicích, má totiž stáří kolem dvaceti let. Vyzkoušeli jsme to v pátek při redakčním testu na rokycanské Jiráskově ulici. V době špičky před patnáctou hodinou jsme zjistili, že každé čtvrté projíždějící auto je Škoda 120 nebo Škoda Favorit.

„V poslední době jsme kontrolovali i vozy, které nesplňovaly technické podmínky stanovené pro provoz na komunikacích. Jejich počet se ale od posledních let výrazně neliší,“ sdělil Husák, podle kterého se šofér, který takové vozidlo užije k jízdě, dopouští přestupku.

„Pokud jde o běžnou závadu technického stavu, která bezprostředně neohrožuje další účastníky silničního provozu, lze řidiče na místě potrestat blokovou pokutou do dvou tisíc korun nebo sepsat oznámení o přestupku. V případě, že vozidlo bezprostředně ohrožuje bezpečnost ostatních účastníků provozu, policista další jízdu zakáže a přestupek oznámí příslušnému správnímu orgánu,“ doplnil Husák.

Ne všechna registrovaná auta, z nichž je na Rokycansku 21 615 osobních, ale skutečně jezdí na silnicích. To je dobře patrné například v na rokycanské Pražské ulici, těsně za rekonstruovanou křižovatkou Železná. Stojí tam totiž řada nepoužívaných blátem zcela zakrytých aut.

Často nejezdí ani registrovaní veteráni. „Veterán není auto na zasolené cesty. Pro běžnou jízdu mám fabii,“ konstatoval jeden z členů Samostatného klubuhistorických vozidel v Rokycanech. Spolu se synem opatruje osm historických automobilů a pětatřicet veteránských motocyklů. Se svými veterány vyjede tak desetkrát do roka.

„Ono se řekne – historické vozidlo. Ale co to je? Do nedávna to byla vozidla vyrobená do roku 1945, ale podle evropských regulí jsou to už vozidla stará nad pětadvacet let. A těch po silnicích ještě jezdí dost,“ dodal s úsměvem muž, který si z pochopitelných důvodů nepřál zveřejnit jméno. Jedny ze stále velmi rozšířených aut, průměrně pětadvacetileté Škody 120 a 105, totiž ve své sbírce zatím neoprašuje.

Počet registrovaných vozidel (evidence MV ČR) ke 31. 12. 07
Osobní 21 615
Nákladní 2640
Speciální 104
Autobusy 53
Motocykly 5302
Traktory 925
Přívěsy nákladní 1413
Přívěsy za OA 4292
Mopedy 105
Pracovní stroje 39
Ostatní vozidla 11
CELKEM 36 499

Autor: Květa Matějovcová

23.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení