Působil v ní od listopadu 2001, tedy dlouhých 22 let, a to na pozici strojníka. „Vždy dovezl osádku v naprostém pořádku bezpečně na zásah i zpět na základnu. Zvládl veškerou techniku, jíž HZS disponuje a loni se stal technikem spojové služby,“ připomíná Veronika Černá z HZS Plzeňského kraje, která nás s touto osobností seznámila.

Z Pechových vzpomínek nikdo nevymaže jeden z největších požárů na Rokycansku. Došlo k němu v holoubkovské firmě Weiler včetně vyhlášení III. stupně události.

Novoroční Padrťské rybníky
PF 2024. Takto to vypadalo u Padrťských rybníků na Nový rok. Podívejte se

A výjezd, který ho vzal doslova za srdce? „Byla to záchrana jezevčíka z kanálu. Pejsek zalezl tak hluboko, že jsme museli přivolat bagristu. Naštěstí se podařilo čtyřnohého přítele zachránit a bez újmy ho předat majiteli,“ vyznal se Pech.

Nejemotivnější byla ovšem poslední cesta s přispěním kolegů ze směny. Pro Václava to byl šok: „Něco takového jsem nečekal. Sice zásah odmarodím, ale kluci mne nesmírně dojali a všem moc děkuji.“ Bylo totiž nutné zachránit labuť, která uvízla uprostřed koupaliště v Březině. Pech ji vysvobodil, dovezl na břeh a mohl si z jejích zad převzít nádhernou památku – skleněnou hasičskou přilbu.