Rokycany se totiž staly jedním ze sedmi měst ČR, která v rámci Týdne proti rakovině naštívila putovní výstava Labyrint zdraví, doplněná soutěžemi pro děti i dospělé a nabídkou preventivních vyšetření. Akci, nazvanou Každý svého zdraví strůjcem, pořádá Liga proti rakovině.

„Nejdůležitější myšlenkou, kterou si člověk může odsud odnést, je: Začít se pohybovat a dodržovat další zásady dobré životosprávy,“ uvedla Mirka Tintěrová z pořádající agentury Arcadie. „Akce nezapůsobí samozřejmě hned, ale určitě v lidech zanechá stopu a vyvolá touhu nějak oddálit či se vyhnout, nemocem, jejichž vznik podporuje nezdravý životní styl. Ať už jde o rakovinu či civilizační choroby. A kapka po kapce – najednou to jde. Vím to z vlastní zkušenosti,“ tvrdí Tintěrová.

„Akce je výborně udělaná, určitě zapůsobí na emoce,“ potvrdila řečené Dana Černá z Rokycan. „Už napořád si budu spoustu informací pamatovat a pod hrozbou údajů, které jsem tu zjistila, se teď cíleně zaměřím na prevenci a zdravý styl. Doprovodné fotografie mi dodaly,“ konstatovala.

Aby výstava neděsila a zároveň byl její dopad a vštípení údajů co nejpůsobivější, tomu svérázným „komentářem“ svých kreseb napomohli karikaturisté Vladimír Jiránek, Miroslav Barták a Jiří Slíva. „Na děti to má úžasný vliv, vidím to na své malé,“ mínila Michaela Rychlá. „Zaujalo ji také doprovodné video a aktivity venku. Poté, co si zaskákala ve vestě se závažím, litovala silné děti,“ doplnila Rychlá. „Hodně lidí tu zkouší, co s nimi vyšší váha udělá.

Mohou si vybrat ze zátěže pět, osm a dvanáct kilogramů a udělat dvacet dřepů či přeskoků švihadla. Být ´lehčí´ a ´těžší´ jim přijde jako hodně podstatný rozdíl. Se zátěží to máte jako zaskákat si s hrncem sádla na zádech. No, vyzkoušejte si to,“ vybízela Lenka Odehnalová. I na dalších stanovištích se návštěvníci zábavnou formou dozvídali leccos o svém zdraví a výkonnosti. „Tady do tubusu se fouká a podle toho, kolikrát se otočí větrníček uvnitř, mohou zájemci poznat, jak jsou na tom s dechovou kapacitou,“ vysvětloval Ivan Letko.

Každý si mohl otestovat ostrost čichu nebo koordinaci zraku a pohybu. „Mně by se moc líbila ta malá úpravnička vody pro domácnost,“ zatoužila Yveta Kováčová. Veliký zájem byl také o měření cukrů, tuků, cholesterolu a tlaku. „Demonstrujeme tu zdravotní ukazatele, které zavčas upozorní, že je potřeba řešit problémy,“ informovala Tatiana Pavlovská z plzeňského pracoviště Státního zdravotního ústavu Praha. Její kolegyně Dagmar Turková s Veronikou Skoblíkovou zase měly v parádě kluky ze školy v ulici Míru.

„Tenhle přístroj na základě výdechu orientačně ukáže, kolik je v něm kysličníku uhličitého,“ sdělily a jeden z osmáků se raději rychle poroučel, když v něm přístroj odhalil kuřáka. Další byli už v pohodě. Škola se ale svým způsobem zasloužila i o zdar celé akce, protože její pěvecký sbor Uličníci, vedený Alenou Faitovou, zpříjemňoval lidem pobyt na náměstí.