„Nedávno jsem jel po dálnici do Prahy a nestačil jsem se divit. Ty mrtvolky jsem nepočítal, ale bylo jich fakt hodně. Odhaduji, že minimálně dvacet. Proč se tomu teď tak děje, netuším, ale pochybuji, že se dá situaci nějak zabránit,“ řekl šofér Pavel Nový.

Podle šéfa rokycanských ochránců přírody Pavla Moulise by život nejen ježkům mohla zachránit jen větší ohleduplnost řidičů. „Je jasné, že při vyšších rychlostech, zvláště na dálnici, se střetu nelze vyhnout. Nicméně pokud lze bezpečně přibrzdit, měli by se o to motoristé pokusit,“ apeluje Moulis. Ježky a jiné živočichy podle něj táhne na vozovky zejména v podzimních a jarních měsících nabídka potravy. „Přes den, když je ještě relativně teplo, se silnice nahřeje a proto se na ní stahuje hmyz, který je láká,“ vysvětlil ochránce přírody.

Záchranná stanice živočichů ve Švermově ulici má v současné době v péči asi patnáct ježků, jež sem přinesli lidé, aby je uchránili před nástupem zimy. „Samice mláďata vrhají jednou až dvakrát do roka, což je potíž. Většina nově narozených ježků s příchodem prvních mrazů nedosáhne kvůli chybějící potravě hmotnosti 700 gramů, které jsou nutné pro bezproblémové zazimování. Jejich jedinou nadějí na přežití je lidská pomoc, ale všichni, kdo se tak rozhodnou, by měli každopádně znát určitá pravidla,“ doporučuje Moulis s tím, že základ úspěchu pro odchov ježka je dobrý zdravotní stav, teplo, jídlo a klid.

Ideální při příjmu ježka je návštěva veterinárního lékaře, který má s nimi již dílčí zkušenosti. Tam, kde to není možné, si musíme pomoci sami nebo vyhledat pomoc záchranné stanice živočichů. Každopádně je nutné každého ježka odblešit a odčervit. K hubení blech se používá Arpalit spray 1 %, Bolfo spray, Bolfo pudr, Difusil spray nebo Frontline spray. Při postřiku je třeba chránit ježkovi oči a obličejovou část. Na střevní a plicní parazity jsou účinné přípravky Panacur, Ivomec, Ambex a Dectomax. Zesláblí a zranění jedinci mohou být zasaženi mušími vajíčky nebo larvami. Ty se odstraní pinzetou, k odstranění muších larev ze zvukovodů se doporučuje nakapat do zevního zvukovodu několik kapek 30% alkoholu nebo ušních kapek.
Dalším důležitým krokem k úspěchu je vhodné umístění ježka, případně ježků. Ježka, kterého přinesete domů, je nutné umístit do provizorní bedny vystlané novinami v teplé místnosti a hladové zvířátko nakrmit. Jako první pomoc podáme 1- 2 dětské piškoty namočené ve vodě. Ježci jsou samotáři, neumísťujeme jich, pokud možno, více pohromadě. Ideální výběh je asi dva metry čtvereční. Do výběhu umístíme ložničku z kartonové krabice, obojí vysteleme novinami, které každý den měníme. Pokud je výběh nižší než 50 cm, přikrýváme jej, jinak je ježek schopen vylézt. Ježek musí být ubytován v teplotě okolo 19 stupňů C. Pro ubytování je vhodný teplý sklep nebo jiné vytápěné prostory.
Ježek je hmyzožravec. V jeho jídelníčku musí převládat masitá potrava, v domácnosti krmíme granulemi pro kočky, občas zpestříme vařeným vejcem, tvrdým sýrem, vařeným kuřecím masem, občas konzervou pro kočky a koťata, 1x týdně přidáme trochu vařené rýže nebo těstovin bez soli. Můžeme také podat kousek banánu nebo tvarohu bez tuku. Ježek, který váží více než 250g, se krmí většinou granulemi v množství 1 - 4 polévkové lžíce denně. Ježky menší než 250g krmíme speciálním krmivem pro ježky Igelfutter od firmy Vitakraft. Menší ježky krmíme 2x denně, větší jedenkrát denně večer. Pozor, při překrmování trpí ježci průjmem. K pití pouze vodu, která musí být stále ve výběhu. Ve výběhu musí být umístěny dvě misky - jedna těžší na vodu, druhá na krmivo.
U nás žijí dva druhy ježků – východní a západní, přičemž není vyloučené jejich křížení. Ježek východní má tmavou obličejovoun část, bodliny jsou většinou nestejnoměrně uspořádány. Spodní část těla je šedá, kontrastní je bílá skvrna na hrudi. U starších jedinců je bílošedá, někdy zcela splyne s ostatní barvou srsti. Bodliny jsou světle až tmavošedé, stříbrošedé, nebo tzv. pepř a sůl. Tento druh mívá delší čumáček a také je neklidnější na rozdíl od ježka západního, který má od čenichu k očím po stranách obličejové části tmavé podélné pruhy, které se světlým pruhem uprostřed hlavy tvoří písmeno V. Spodní část těla je světle hnědá, béžová. Bodliny jsou uhlazené a směřují jedním směrem. Zbarvení bodlin je světle hnědé, tmavohnědé, někdy narezlé. Čenich je tupější. Zdroj: ČSOP Rokycany