„Za dobu svého krátkého fungování se nám podařilo zajistit od dárců 10 tun nábytku a vybavení do domácnosti, který by se jinak stal odpadem. Navázali jsme spolupráci s 12 neziskovými organizacemi včetně některých měst. Skrze tyto partnerské organizace se nám podařilo podpořit 87 klientů z nízkopříjmových domácností, dvě pracoviště sociálních služeb a jedno město. Materiální pomoc je zdarma,“ zhodnotila za nábytkovou banku, která funguje od října loňského roku, její ředitelka Marcela Kupková.

Smyslem projektu Nábytkové banky je naplnění konceptu cirkulární ekonomiky, jejímž cílem je navracení věcí zpět do oběhu a tím předcházet vzniku odpadu. Nábytková banka se tak stala jedním z účinných nástrojů prevence vzniku odpadu. Sběrný dvůr, či likvidace nábytku a vybavení do domácnosti jsou až tou poslední možností. Zároveň je projekt spojen s myšlenkou podpory nízkopříjmových domácností.

Darovaný nábytek, vybavení do domácnosti lze odvézt přímo do skladu v Rokycanech nebo je možné se dohodnout s koordinátorkou projektu na zajištění dopravy. Doprava je zdarma.

„V Nábytkové bance zaměstnáváme uchazeče z Úřadu práce ČR. Spolupracujeme s Probační a mediační službou ČR, kdy k nám dochází dvě pracovnice na pomocné práce ve skladu,“ doplnila Kupková.

Bílá halda v Rokycanech v červenci 2023.
Bílá halda v Rokycanech zmizela. Místo ní mají vzniknout parcely

Nábytková banka chce vytvořit síť partnerských organizací napříč celým Plzeňským krajem, proto je připravena ke spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi a městy.

Chcete-li darovat nábytek či jiné, níže uvedené vybavení, kontaktujte koordinátora projektu na tel. 602 289 929, v pracovní dny v čase 8 až 16 hodin, nebo napište na e-mail Nábytkové banky info@nbpk.cz.

Nábytek mohou pracovníci Nábytkové banky vyzvednout v domácnosti dárce (za odvoz se nic neplatí), nebo ho dárce odevzdá ve skladě – Jiráskova 214, Rokycany (bývalý IRA bazar).

Co lze darovat?
nábytek – jednotlivé kusy i sestavy domácího nábytku, kancelářský i venkovní nábytek (skříně, komody, postele, židle, vybavení domácnosti – odpadkové koše, koše na prádlo, dózy atd.), nádobí – hrnce, talíře, příbory atd., svítidla, bytový textil – záclony, závěsy, povlečení, prostěradla, ručníky, utěrky, dětské potřeby, židličky, postýlky, vaničky, lehátka, přebalovací pulty, hračky (pouze omyvatelné), elektrospotřebiče – pračky, ledničky, mikrovlnky, žehličky atd.)
Darované věci musí být plně funkční, čisté, bez parazitů a bezpečné k dalšímu užívání. Poškrábání, povolené šrouby a jiné drobné vady být mohou.
Nábytková banka si vyhrazuje právo dar odmítnout v případě, že již nelze použít nebo má aktuálně plnou kapacitu skladovacích prostor.
Informace pro osoby v nouzi
Materiální pomoc nebude Nábytková banka poskytovat přímo osobám v nouzi, ale pouze skrze partnerské odběratelské organizace (sociální služby, sociální odbory, atd.). Potřebujete-li konkrétní vybavení, obraťte se na své sociální pracovníky. Sepište s nimi jednoduchou žádost a zašlete ji e-mailem na info@nbpk.cz. Následně se přímo s vámi spojí pracovník Nábytkové banky a dojedná předání vybavení.
Nábytek a další vybavení domácnosti je poskytováno osobám v nouzi skrze partnerské organizace zdarma.