„Náš šestiletý syn má sníženou imunitu, takže se snažíme proti nachlazení bojovat všemi dostupnými prostředky. Jí hodně vitamínů, dodržuje pitný režim a dbáme na to, aby byl v tomto proměnlivém počasí vhodně oblečený. Pokud ale začnou marodit děti ve třídě, obávám se, že tomu neunikne ani on,“ svěřila se maminka prvňáka Dana Kafková.

V některých devítiletkách už začínají zůstávat školní lavice prázdné. „Nemocnost narůstá u mladších i starších žáků. Rodiče stále častěji omlouvají své potomky,“ uvedla Anna Valešová, ředitelka ZŠ Hrádek. V šest kilometrů vzdáleném Mirošově zatím zaznamenávají marodnost minimální. „Děti, zejména na prvním stupni, jsou už ale nachlazené. Tento stav běžné nemocnosti se tedy může změnit,“ sdělila zástupkyně ředitele Monika Honzíková.

Zatímco ve školách dětí ubývá, čekárny pediatrů se plní. „Pacientů přichází hodně, trápí je především záněty horních a dolních cest dýchacích,“ sdělila dětská lékařka v Radnicích Zuzana Jirků. V Rokycanech v ordinaci Blanky Popelové léčí ve větší míře virózy, a to u všech věkových kategorií. „Připisuji to zařazení dětí do školních kolektivů a také prudké změně počasí,“ dodala lékařka.

Rovněž dospělí bojují s nemocemi a vyhledávají stále častěji své obvodní lékaře. „Registrujeme lehké zvýšení infektů horních cest dýchacích. Vzhledem k současným klimatickým podmínkám lze předpokládat, že pacientů bude víc,“ sdělila praktická lékařka z Mýta Jana Čadová. Podle rokycanské doktorky Anny Hronové odpovídá současný stav nemocnosti ročnímu období. „Nepatrně přibyly virózy, záněty horních cest dýchacích a objevují se i angíny,“ doplnila.