Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nachlazení udeřilo hlavně na nejmenší

Rokycansko - Také Rokycansko se potýká s velkým nárůstem chřipek a jiných virových onemocnění.

26.1.2011
SDÍLEJ:

V pediatrických ordinacích teď mají rušno. Maminky se svými ratolestmi navštěvují dětské lékaře zvláště kvůli chřipkám. Také Andrea Štěpánová zavítala do rokycanské ordinace Petra Hány, aby zde nechala vyšetřit svou malou Klárku. Foto: Deník/ Petr Bernard

Lékaři a hygienici v posledních dnech zaznamenávají velký nárůst nemocných. Riziko se týká především dětí.
V ordinaci MUDr. Petra Hány v Rokycanech se malí pokašlávající pacienti střídali jako na běžícím pásu. „Je to dva týdny, co mi syna pustili z nemocnice po zápalu plic,“ svěřuje se maminka rok a půl starého Pavlíka Nataša Biharyová. „Po pěti dnech bez léků se zase vrátily vysoké teploty. Čekám na krevní rozbory a doufám, že se to bude už jen zlepšovat,“ doplnila.

Usměvavé tváře dvou předškoláků Šimona a Matěje dávají mezi dveřmi ordinace tušit, že nepříjemné onemocnění už překonali. Jejich maminka Andrea Tůmová to potvrzuje: „Dnes jsme na poslední kontrole, ale dva týdny udržet malé rošťáky v postelích bylo dost náročné .“

„Ve srovnání s minulým rokem je nemocnost téměř o dvě stě procent větší,“ bilancuje statistiky pediatr Hána a pokračuje: „Jedná se především o respirační onemocnění horních i dolních dýchacích cest virového původu. Často se setkávám se streptokokovými angínami s vysokými horečkami, které jsou provázené střevními komplikacemi. Chřipka jako taková je spíše ojedinělým jevem. „U horečnatých onemocnění preferuji na prvním místě zábaly, které fungují už několik stovek let a jsou fyziologicky pro dětský organismus nejšetrnější. Přispívá i klid a trpělivost,“ doporučuje lékař.

Právě kvůli podobným případům musela mýtská ředitelka Jaroslava Roučková školu zavřít. „Ode dneška až do pátku jsme vyhlásili chřipkové prázdniny. Žáci od minulého týdne postupně podléhali onemocnění, až se stav vyšplhal na sedmačtyřicet procent těch, kteří museli zůstat v posteli.“ Školní jídelna a družina zůstává i po dobu neplánovaného přerušení výuky v provozu. „Podobnou situaci jsme nemuseli řešit posledních pět let,“ dodává ředitelka.

Nemocnost řádí i ve Zbiroze. „Předchozí den jsem tu měla za dopoledne čtyřicítku malých pacientů a dalších dvanáct v Mlečicích. Dnes je marodů zase hodně,“ uvedla včera lékařka Eva Jílková. Na nemocnosti se od poloviny minulého týdne dost podílejí chřipky, ale vyskytují se i angíny, zápaly plic a mononukleózy.

Na Rokycansku postihla onemocnění zejména mateřské školy. Ta u Saské brány zaznamenala až poloviční úbytek dětí. K současné situaci ředitelka Olga Zíková sdělila: „Děti začaly stonat už minulý týden. Během tohoto jich dorazila asi polovina, tedy okolo čtyřiceti šesti. Navíc jsou nemocné i některé učitelky. Nejvíce řádí chřipky. Rodičům proto doporučujeme, aby – pokud je to možné – zůstali se svými ratolestmi doma.“

Podobně hodnotí stav i Dana Fránova, učitelka z Mateřské školy Čechova ulice: „Děti rozhodně nemocné jsou, více jak polovina školku nyní nenavštěvuje.“

V Cheznovické mateřince zase stonání kulminovalo minulý týden. „Teď už se to zdá být lepší. Ve škole ještě problémy s velkou nemocností nemáme,“ sdělil ředitel zařízení Jan Musílek. Lépe na tom s nemocností zatím jsou i další devítiletky. ZŠ Čechova, ZŠ v ulici Míru a ZŠ T.G.M. Rokycany razantní absence žáků ještě nemonitorují.

K aktuálnímu stavu nemocnosti v regionu nám epidemioložka Mária Spáčilová z rokycanského pracoviště Krajské hygienické stanice řekla: „U dětí do pěti let jsme zaznamenali zvýšení akutních respiračních onemocnění o 23,9 procenta. U šesti až čtrnáctiletých naopak došlo k poklesu o 7,8 procenta. Na vzestupu jsou podle ní ale chřipková horečnatá onemocnění. „Zatím o žádnou epidemii nejde,“ zdůraznila Spáčilová, „ale celkový nárůst činí 311,1 procenta."

26.1.2011
SDÍLEJ:
Uhynulá ryba. Ilustrační foto.

V Příkosicích uhynuli jeseteři

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Cheznovice načepovaly Radnicím desítku

Rokycansko – Kanonýři měli v devátém kole fotbalového okresního přeboru nabito! V pěti zápasech nastříleli 34 branek, což průměr téměř sedm gólů na jedno utkání!

Naši prvňáci ze ZŠ ul. Míru, Rokycany

Rokycansko - Ve středu 18. října najdete v Rokycanském deníku prvňáky z 1. B ze ZŠ ul. Míru, Rokycany. Nezapomeňte si koupit noviny.

FOTO: V Dobřívě se dařilo Mlečickým a dětem z Mirošova

Dobřív – Areál u vodního hamru v Dobřívě byl v sobotu zadaný pro dětské hasiče. Uskutečnilo se zde okresní kolo soutěže Plamen.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení