Jednání bude vedle obce přítomna firma Tebyt, správce bytů, a právník. Zastupitelstvo je rozhodnuto byty prodat, ať už je nájemníci budou chtít, či ne. „Přednost dáváme samozřejmě tomu, aby byty získali ti, kdo v nich bydlí. Vím ale, že ne všichni si je budou moci koupit. Někdo se možná i odstěhuje,“ uvažuje nad situací starosta Václav Fait.

S privatizací hodlá obec začít počátkem příštího roku. Uskuteční se ve třech etapách. V první její zástupci nabídnou 93 bytů. Půjde o čtyři nové bytovky – dohromady 64 bytů – a tři staré, s 29 byty. Domy jsou podle průzkumu zastupitelstva ve slušném stavu, zbývá ještě zkolaudovat dvě nově předělané střechy, za něž Břasy vydaly 2, 2 milionu korun.

Pro prodej se počítá i s převedením nebytových prostor a pozemku. Byly stanoveny dvě ceny: 1600 Kč/m2 plochy v případě starých bytovek, a 1800 Kč/m2 pro domy nové.

Ve druhé etapě bude obec nabízet vojenské bytovky, na kterých má zatím břemeno zástavního práva. Jedná se o 16 bytů. Do srpna je nesmí obec prodat, přípravy se už ale zahájí.

Ve třetí etapě má zastupitelstvo v úmyslu nabídnout znovu všechny neprodané byty, ale už za vyšší cenu, a pokud neprojeví zájem nájemce, prodá jiným.