“Zrychlilo to určitě vyřizování záležitostí, nemusím podání žádosti o místo protahovat kvůli čekání na potvrzení o beztrestnosti,“ mínil včera například na místě Jan Kodet.

„Záměrem zřízení Czech Pointu (CzP) je ušetřit lidem cestu z jednoho úřadu na druhý,“ uvedl ministr Ivan Langer, když 7. listopadu středisko CzP v Rokycanech otevíral. Zatím je součástí živnostenského úřadu MěÚ Rokycany, jehož vedoucí Zdeněk Plzák nám řekl: „Výpisy z obchodního rejstříku, rejstříku trestů a katastru nemovitostí vyřídíme vpodstatě na počkání.“

To vpodstatě znamená, že jednak záleží na počtu čekajících žadatelů a v případě výpisů ze živnostenského rejstříku na složitosti spisů. U těch ´jednoduchých´ a v případě, kdy podnikatelský subjekt působí mimo okres Rokycany, se tak podle Plzáka děje bezodkladně.

„Pokud se jedná o podnikatele z okresu Rokycany, kontrolujeme každý výpis s obsahem spisu. Kulatým razítkem totiž garantujeme, že všechno je v souladu se skutečností, jejíž aktuálnost je v tomto případě plně v kompetenci našeho odboru. I v nejsložitějších případech se ale jedná o záležitost několika hodin,“ doplnil šéf odboru.

„Czech Point je dost náročný systém, na práci s ním je třeba se značně soustředit. A protože v současnosti počty výpisů stouply zejména se zájmem o ty z rejstříku trestů, jsme v jednom kole,“ konstatovala Jaroslava Veselá ze živnostenského úřadu.

Z katastru nemovitostí bylo přes CzP z rokycanského střediska poskytnuto jedenáct výpisů. V tomto případě, podle pracovníků, kteří portál ministerstva obsluhují, také vyvstává největší problém technického rázu. Vyskytuje se v souvislosti s více vlastníky bytových jednotek.

Prim mezi elektronicky pořízenými výpisy ze státních registrů vede 51 vyřízenými žádostmi obchodní. Vzhledem k tomu, že v případě o výpis přes živnostenský odbor se platí 15 Kč za stránku a přes CzP je to 50 Kč, zajímal nás poměr v žádostech. Oba výpisy se v Rokycanech vyřizují na jednom místě.

„Pro mě je důležité, že výpis lidem v krátké době poskytneme, ne přes co. Podnikatelé jsou ale zvyklí počítat a zbytečně víc neplatí,“ podotkl Plzák. „Když budou mít Czech Point v místě bydliště a živnostenský úřad třeba v Plzni, je otázka volby samozřejmě jinak postavená,“ dodal.

“Do budoucna chceme Czech Point přemístit do infocentra, jehož přesun do budovy budovy městského úřadu je už v jednání,“ dodal tajemník MěÚ Slavomír Špicl. Proslýchá se také, že potom by mohl být CzP lidem přístupný i v sobotu a neděli dopoledne. K tomu se tajemník ještě blíže ale vyjádřit nechtěl.

Související článek: Ministr Langer byl první zákazník