VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová Kniha Martina Langa provází časem

ROKYCANY -Měla jsem příležitost dopředu se seznámits knihou, která se dnes vrokycanském Muzeu dr. B. Horáka křtí.Její autor Martin Lang ji nazval Kterak železo z moře do Rokycan přišlo.

6.12.2007
SDÍLEJ:

Martin LangFoto: DENÍK/Božena Šopejstalová

Při prvním pohledu mě zaujal křídový papír, na který Podbrdské vydavatelství dílo vytisklo, a potom spousta ná– kresů, tabulek a fotografií – zdaleka ne pouze odborných. Při začtení překvapí, jak se autor vypořádává s tématem. „Řeč je hlavně o slavném ložisku železných rud. Ale myslím, že je škoda zapomínat a nemluvit i o věcech, které ke goologii a horničině patří, které je rámují a dodávají jim chuť a říz,“ vysvětluje sám záměr.

Po přečtení knihy jsem dala za pravdu rokycanskému starostovi, který se hned v úvodu k dílu vyznává, že kniha není suše odborná, jak předpokládal, ale čtivá i pro člověka bez odborných znalostí.

Martin Lang nejprve seznamuje s krajinou a postihuje dějinné souvislosti i jejich dopad na rozvoj těžby železa v regionu. To vše v další propojenosti na jeho geologické utváření, geografická hlediska a přírodní podmínky. Poučuje, co a proč se kde skrývá pod povrchem. Krajinu v okolí důlních oblastí máte jako na dlani a často do hloubi obnaženou.

Prostě – získáváte pohled na problematiku ze všech stran. Nechybějí ani úryvky z historických záznamů a dokonce pověstí. Na jejich jazyk Lang místy lehce navazuje historizujícím slohem, jindy odlehčí pasáž zajímavým obrazným vyjádřením s trefnými přirovnáními, jindy přihodí vědecké ´drby´.

Suma sumárum – 245 stran díla ukrývá mravenčí práci badatele. Předkládaný materiál suchopárně nepoučuje, byť obsahuje i vědeckou analýzu a srovnávání. Jsou ale přesně nadávkované na únosnost čtenářovy pozornosti a protkané zajímavostmi. Autor si umí poradit s udržením čtenářova soustředění.

Přichází s prvky probouzejícími pozornost už – už umdlévající vlivem vstřebáváním dat a pojmů. Náhle třeba stojíte v prehistorické krajině a chvilka napětí, o čem je vlastně řeč, povzbudí k dalšímu objevování. Vaší představivosti je dáno široké působiště.

Pak vás jako další bonbonek čeká výlet v klimatizovaném skafandru proti toku času do daleké minulosti, abyste poznali ´koře– ny´ příčin. I při této výpravě je ale autor nápomocen cestovateli barvitým líčením. Populistická forma a odborný výklad se bez problémů prolínají. Nechybí ani odkazy na cestu kudy dál, kde najít další pokrm.

Pro svou novou knihu Lang volil šalamounský způsob výstavby díla. Nejprve navnadí povšechnou zmínkou, posléze různě upevňuje a utřiďuje poznatky. Vrací se k tématu ve spirále a přikapává další a další ingredience zajímavostí.

Dočetla jsem a v údivu si uvědomila, jak široký okruh poznatků mi byl předložen a jak nenásilně se mi ta spousta údajů vpravila do mysli. Už chápu, proč ten křídový papír. Zaslouží si ho. A možná se knížka vbrzku stane doplňkovou učebnicí, provázející žáky regionu procesem vzdělávání. Má na to.

6.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení