Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potopu způsobila hadička

ROKYCANY - Další katastrofa dopadla na rokycanské školství a zároveň kapsu města. PoZŠ v ulici Míru je to tentokrát uzavření druhého pavilonu mateřinky v Čechově ulici. O havárii, která podle předběžných odhadů spolkne možná 300 tisíc, se postarala prasklá hadička splachovače WC.

29.11.2007
SDÍLEJ:

Do likvidace potopy se pustil veškerý personál mateřské školy. Ta zůstane nejméně do konce roku uzavřena. Škody se odhadují na 300 tisíc.Foto: DENÍK/Božena Šopejstalová

Více než dva dny trvalo jen vynášení vody a zničeného zařízení. „Když jsem v pondělí ráno přišla, všude bylo zamlženo, těžký vzduch a ťápla jsem do vody. Byla skoro po kotníky,“ uvedla školnice Hana Köstelová. „Ze stropu přímo pršelo a nahoře jsem slyšela crčet vodu,“ dodala. Zavřela hlavní přívod, vypnula elektriku, protože voda tekla odevšud, a pustila se do likvidace potopy.

To už dorazily učitelky a svolaly všechny ostatní, ať sloužily, či ne. Jen vodu deset lidí pak uklízelo nepřetržitě tři hodiny. „Kdepak hadry, vybíraly jsme vodu lopatkou do kýblů a vynášely,“ líčila míru potopy uklízečka Lenka Hůrková. Poté přišlo na řadu čerpadlo a vytáhlo ještě další čtyři kubíky vody. Většina zařízení je na odpis, i piáno. „A přitom skoro všechno bylo nové. Na něčem ještě ani neoschly inventární štítky, protože se to měnilo teď. Já bych brečela,“ posteskla si při pohledu na navršené hory vybavení ředitelka Marie Vinšová.

V nenávratnu skončila i lina a koberce. S odstraňováním nasáklých krytin a zbylým vybavením přišli v úterý partě zmožených žen pomoci hasiči z Komenského ulice. „Byly jsme moc rády. Požádala je o to místostarostka, když viděla tu spoušť,“ uvedla Vinšová, „a zajistila i vysoušeče,“ dodala. S dovážkou vypomohl Petr Šaufl ze sociálního úřadu. Vzal si volno azůstal pomáhat. Ve svém volnu se přidal i Jan Bobek z městské policie.

„Kdybyste ty chlapy viděli! Byli, jak když vylezou z vody. Kapalo na ně shora a kromě toho tu vzniklo saunové prostředí,“ líčila ředitelka. Další postup záleží na tom, jak stavba vyschne. V současnosti začaly pracovat i nasáklé sádrokartony na některých místech stropu. Jeden už je na zemi. Naštěstí to odnesly otevřené dveře a zachránily tak hlavu jedné z uklízejících učitelek. Ze světel ve středuPavel Frýauf vyléval vodu a uvolňoval i veškeré odvětrávací mřížky, aby se vysychání urychlilo.

„Rodiče se zachovali skvěle. Kdo mohl, přizval na hlídání babičky či další příbuzné a nechal zatím děti doma,“ chválila místostarostka Marie Hlávková. „Ostatní mrňousky jsme zatím rozmístily do dvou tříd prvního pavilonu a kdyby bylo nejhůř, připravily jsme pro případné využití i spojovací krček,“ sdělily učitelky. „Pořád věřím, že hořejšek, kde to odnesla hlavně podlaha, se podaří do nového roku zprovoznit. Když ne, museli bychom se asi s částí dětí uchýlit do jiné školky,“ doplnila ředitelka.

A sami mrňousci? Část byla zmatená a plakala. Třeba Matoušek, je pořádještě smutný. Chybí jim jejich třída. Jsou mezi nimi ale i malí zvědavci. Jako Petřík, ten chtěl za každou cenu vidět, co se stalo,“ vyprávěly učitelky.

29.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1. B. ZŠ ulice Míru
5

Naši prvňáci ze Základní školy ulice Míru

Ilustrační foto.

Opustili nás

Michaela Janová napekla Zemanovi švestkové koláče

Břasy – Pro dnešní příjezd hlavy státu do Břas je vše nachystáno. Miloše Zemana přivítají odpoledne v letošní Vesnici roku Plzeňského kraje švestkovými koláči, přelitými mákem.

Kuželkáři zvládli drama s Interem

Rokycany – Kuželkářská interliga je o šesti elitních českých týmech mužů a stejném počtu mužstev ze Slovenska. Ti nejlepší z obou států se stávají mistry svých zemí. V Jiráskově ulici se v sobotu potkali obhájci titulů z uplynulé sezony.

Osmdesátiletý senior nesměl řídit. Dojel do hospody

Rokycany – Rokycanští policisté prověřují od pondělí jednání motoristy, který usedl za volat, aniž by směl řídit.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení