Loni v srpnu, pár minut před koncem příměstského tábora v Rokycanech, došlo při chemickém pokusu k popálení tří dětí. Právě Natálka to odnesla nejvíc. Nastal boj o její život. Zasaženo bylo 43 procent těla, ale za pomoci lékařů a personálu v pražské nemocnici i rodinného týmu to děvčátko zvládlo. Za cenu dlouhotrvajících a v některých případech nevratných poranění. „Pohled na vlastní dítě, ze kterého vede patnáct různých hadiček, napojených na neuvěřitelný aparát kontrolující a zajišťující životní funkce, to nechce zažít žádný rodič,“ jen nerada se vrací k podzimu 2019 Natálčina maminka.

Její dcerka ušla za rok nepředstavitelný kus cesty. Vyplněný byl řadou operací, pobytem v lázních i komplikovaným létem. „Natálka se nesmí slunit, takže jsme museli obstarat oblečení s UV ochranou, široké klobouky i plachtu, která pohltí 95 procent slunečního záření. Za pomoci nadace energetické společnosti se podařilo dokončit bazén se slanou vodou, který milované dcerce náramně svědčí,“ sdělovala žena, která se musela se situací srovnat především psychicky. Baterky jí dobíjí stálá podpora sousedů, přátel i neznámých podporovatelů. Posílají dárky, peníze na transparentní účet, ale povzbuzující jsou i vzkazy pro malou bojovnici.

Ve čtvrtek ráno čekala Natálku hodina distanční výuky. Čtyřdenní cyklus (od pondělí do čtvrtka) s učitelkou a spolužáky ji baví. „Nejvíc počítání a malování,“ přiznává usměvavá holčina. Vymýšlela hry pro dva mladší sourozence, kteří byli ve školce,a věnovala se také zvířecí říši. Přesněji dvěma čivavám, tandemu hravých koťátek a rybičce v akváriu, která prý spolyká tři kuličky potravy denně. A samozřejmě si také ráda hraje s panenkami.

Jenže k idyle má nynější stav daleko: „Právě v pátek 6. listopadu Natálku čeká laserový zákrok na klinice v hlavním městě. V úplné narkóze. Takové operace musí absolvovat čtyřikrát ročně v horizontu deseti let,“ mají jasno rodiče. Jejich statečný potomek zvládá léčebnou kůru skvěle. Ergoterapii (pravá ruka stále není v pořádku), psychoterapii (kvůli občasným emočním výkyvům), fyzioterapii a v neposlední řadě hipoterapii, kdy pohled z koňského hřbetu Natálce viditelně prospívá.

Právě v tomto týdnu se smutná záležitost posunula dál i pro vyšetřující složky. Vedoucí tábora je stíhána pro přečin ublížení na zdraví z nedbalosti. „Policista, který se tomu začal věnovat, šel za tři měsíce do civilu a za tu dobu odevzdal prázdný spis. Až díky jiné vyšetřovatelce se případ posunul dál. Rozhodně není naším cílem, aby žena šla do vězení. Uhradila bolestné a na jaře nám poslala tašku dárků. Pouze nechceme, aby se dál starala o dětské kolektivy,“ shodli se Natálčini rodiče.