Počet míst, jejichž občané si dávají schůzku u vánočních stromů, stoupá.
S nákladností výzdoby to ale obce přehánět nechtějí.
„Letos jsme nic nového na výzdobu, s výjimkou doplnění žárovek, nekupovali. To samé platí o ozdobách lamp a radnice,” uvedla místostarostka Marie Hlávková. Velký vánoční strom na náměstí doputuje poslední listopadový den. O transport i vztyčení se postarají zaměstnanci Lesů města Rokycan a Rumpoldu. „Jedná se zhruba o patnáctimetrový smrk a dovezeme ho
z polesí Čilina,” uvedl šéf lesáků Stanislav Suda. Se zdobením se počítá prvního a druhého s rozsvícením. Informoval také, že řezání stromečků do bytů zahájí ke konci příštího týdne, aby na pondělí pátého prosince, kdy se u sídla lesního úřadu začíná s prodejem, byly čerstvé. Další se budou doplňovat podle potřeby.

Ve Zbiroze měli v úmyslu společný symbol Vánoc instalovat ve středu a během soboty už bude připravený k rozsvícení. Stejně jako další výzdobu, rozmístěnou po městě, má záležitost na starosti elektrikář starající se o veřejné osvětlení. „Strom nám darovala zaměstnankyně informačního centra Zdeňka Křenová, na zahradě už s ním měli problémy,” sdělil tajemník úřadu Jan Květoň. Uvedl také, že město bude dokupovat svítící komety na sloupy veřejného osvětlení a zčásti obmění i výzdobu stromu. „Chceme předejít patové situaci, až distributoři osvětlení do něj - vzhledem k výměně žárovek na celém českém trhu - nebudou mít náhradu. Počítáme s vydáním asi ve výši patnácti tisíc,” doplnil tajemník.

„Výzdobu po městě jsme zrušili, krášlíme už jen stříbrný smrk v centru,” informoval starosta Jaroslav Perlík. „Ten na místě roste trvale,” dodal, „takže odpadají náklady na přepravu. Do slavnostního se oděje prvního prosince, a protože jde o smrk už pořádný, část ozdob, tak za třináct tisíc, budeme přidávat.”

V Mýtě strom dovezou
z městských lesů. „Trvale rostoucí přímo na náměstí jsme kvůli bezpečnosti museli porazit. Smrk teď budeme vztyčovat v místě, kde stává
v květnu máj, tedy blíže k centru dění,” řekl nám starosta František Končel. Domov mýtský velikán opustí osmadvacátého, třetího se poprvé rozzáří a stejně tak výzdoba na sloupech. „Tu máme, na strom se ale bude dokupovat, staré osvětlení dosloužilo. Předpokládáme výdaj asi třináct tisíc,” doplnil Končel.

V Radnicích nebudou mít pro strom daleko. Je totiž zatím součástí veřejné zeleně, ale bere světlo bytům. Poražená jedle měla na náměstí doputovat včera a do neděle už ji musí věnčit i výzdoba. „Technik právě funkčnost světelných řetězů kontroluje. Věřím, že budou v pořádku a maximálně tak bude třeba dokoupit nějakou tu žárovku,” doufá vzhledem k výdajům se školkou starosta Jan Altman.
Většina míst zároveň se slavnostním rozsvícením vánočních stromů chystá také adventní program. Částečně
o něm už informujeme na servisní straně.