Žalobu Němčovičtí podali po řádění přírodního živlu v roce 2005. Při průtrži mračen stekla do Olešné (což je část obce) ornice z přilehlých polí a způsobila tu spoušť. „Lidem natekla špinavá voda do domů, o nánosech bahna ani nemluvě. Kukuřice jako plodina je prostě v těchto podmínkách naprosto nevhodná. Chceme, aby zemědělci změnili způsob hospodaření nad obcí. Jsem přesvědčený, že třeba zatravnění by bylo částečným řešením. Ale družstvo na to neslyší,“ sdělil Ferschmann.

V obci jsou názoru, že pokud zemědělci budou nadále na problémová pole vysazovat širokořádkové plodiny, jako je už zmiňovaná kukuřice, zrychlená voda a bahno při přívalových deštích bude znova ucpávat kanalizaci a zaplavovat ves. „Kde má obec brát prostředky na odstraňování škod?“ ptá se starosta. Proto už v roce 2005 zažalovali Kladrubskou zemědělskou přibližně o čtvrt milionu. K tomu podle Němčovických rok co rok přibývají škody další.

Hlavní agronom kladrubské společnosti Václav Spurný však tvrdí, že oni zásady správného hospodaření v žádném případě neporušují. „Máme znalecky potvrzeno, že v okolí Olešné není pozemek, který by znemožňoval pěstování širokořádkových rostlin,“ uvedl. Jenže – v Olešné, jak sdělil starosta, mají také posudek. Naopak říká, že kukuřice je k výsadbě nad obcí nevhodná.

Rozhodnout musel soud. Na rozřešení vlekoucí se kauzy však nečekaly jen obě znesvářené strany, ale i další subjekty. „Rozsudek by mohl vytvořit precedens a využily by ho v obdobných přích určitě i jiné obce. Se skoro stejným problémem se potýkaly třeba Přívětice a Litohlavy,“ vysvětloval Ferschmann.

Soudkyně Kantoříková v úterý vynesla verdikt: „Ve sporu nebylo prokázáno porušení zásad správné zemědělské praxe, což je jeden z nutných předpokladů odpovědnosti za škodu, a ani se nedopustila porušení nějakého zákona.“ Obec tedy nemá nárok na úhradu škody.

Kladrubští si oddechli, žalující strana je zklamaná. „Počkáme na vyhotovení a doručení rozsudku, potom se odvoláme ke krajskému soudu,“ konstatoval starosta spojených obcí Němčovice – Olešná.

V. Havránek, B. Šopejstalová, M. Šmejkalová