VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neonacisté v sobotu zamířili do Rokycan

ROKYCANY - Stop černému násilí. Tento vzkaz přijela do Rokycan v sobotu odpoledne tlumočit skupina neonacistů. Směřovali do města od Plzně, ale hned na kraji je policie, která jejich cestu sledovala, zastavila.

7.9.2008
SDÍLEJ:

ilustrační policejní těžkooděnciFoto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

„Chtěli uspořádat shromáždění a když jim to velitel zásahu nechtěl povolit, že akce nebyla ohlášená, chtěli představitele samosprávy,“ sdělila místostarostka Marie Hlávkovává. Spolu s kolegou Jaroslavem Mrázem se dostavili na místo, aby osobně shromážděným, kterých byla asi čtyřicítka, sdělili, že ve městě nemohou vystupovat. Ti se ale s odmítnutím nechtěli smířit. „Chceme nenásilnou formou realizovat pokojné shromáždění a říct, jak se věci mají,“ vysvětlovali zástupci organizátorů se zdrazněním, že nejde o pochod ani o demonstraci. Protestovali také proti tomu, aby se jedna skupina upředňostňovala.

Argumentovali, že Romové po incidentu v Uralu také demonstrovali, aniž akci oznámili. Kromě toho hájili své občanské právo na vstup do města. Pak zamířili na parkoviště u školy v ulici Míru,“ uvedli k rozmluvě místostarostové. Na prostranství už čekala zhruba tak dvacítka dalších příznivců. Na nové upozornění policie, že po městě demonstrovat nemohou, manifestovali své přesvědčení na místě, zatímco policejní ´těžkooděnci´ obstoupili parkoviště a městská policie spolu s představiteli města se kvůli bezpečí snažila dostat pár vyskytujících se obyvatel z dosahu. Vše ale probíhalo klidně.

Protestující rozbalili dva transparenty. „Ve znaku na prvním velitel zásahu identifikoval znak neonacistů. Akci, podle toho, jak se nám představil, vedl Bureš a pak Andrle z Rokycan,“ doplnila místostarostka. Druhý transparent byl proti černému rasismu. Následoval asi pětiminutový proslov, kde veřejně zopakovali to, co slyšeli už představitelé města. Mluvili i o dvojím metru za čin spáchaný ´cikánem´ a ´bílým´, kdy je to hned rasismus.

„Shromáždění neonacistů se v Rokycanech původně očekávalo před týdnem. Romové měli obavy a lidé z restaurací odhlašovali rezervace, aby se do něčeho nepřimíchali,“ uvedl René Bouda z městské policie. Zítra v 9 hodin se na radnici sejde vedení města a policie s představiteli romské strany.

Podle místostarostky by se už měli dozvědět první výsledky vyšetřování k incidetu v non – stop baru Ural. Před čtrnácti dny do něj asi patnáctičlenná skupinka mladíků vtrhla údajně s tím, že tam obsluhují Romy, a napadli přítomné. Následně se v souvislosti s aférou v ulicích města objevily nepodepsané letáky. Poukazovaly naopak na napadení tří rokycanských mladíků skupinou Romů před diskotékou Paraplíčko.

„Nemáme zájem, aby se tu vyhrocovaly nálady a už vůbec, aby se někdo snažil incident a jeho dopad vyřešit jinak než policejní cestou,“ konstatoval místostarosta. Mráz. „Tahle situace ve městě se mi vůbec nelíbí,“ byla názoru i jeho kolegyně Hlávková a s Mrázem se shodli, že rozněcování rasismu z jedné či druhé strany nic dobrého nepřinese.

Autor: Božena Šopejstalová

7.9.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení