„Objednaný na přezutí pneumatik jsem, ale až ve středu. Jak se objevily zmínky o sněhu, volné termíny se rázem zaplnily. Poslouchal jsem předpověď počasí a obavy mám zejména z páteční noci a soboty, budu na cestách,“ posteskl si Miroslav Fiala.

Už čtvrteční noc a včerejší ráno ale mnohé řidiče prověřily. „U nás padal sníh nepřetržitě. V Míšově ho leží tak deset centimetrů. Ráno se dcera spolu s dalšími ani nedostala do školy,“ informovala Dana Vojtová. „Za námi u Teslín došlo k nehodě, kamiony pak vytvořily frontu a zatarasily silnici. Nad Vískami to také stálo, jeden kamion byl v příkopu a odtahovka vyprošťovala osobní vůz. Kdybych neměla vyměněné pneumatiky, vůbec bych asi nevyjela ani ze vsi,“ uvedla.

„Ve vyšších polohách, tak od Mirošova nahoru, je to špatné, s letními pneumatikami jsem se na silnici tak tak držel,“ sdělil Pavel Mošna.
Zatímco děti se radovaly, obavy z cesty do zaměstnání měli podobně jako předchozí řidiči také obyvatelé Mešna. „Celou noc sněžilo, nejmíň osm centimetrů u nás leží,“ potvrdila Blanka Jelínková. „Všichni ráno rychle protahovali chodníky, aby se to nerozcapalo,“ popisovala. Na neprotažené silnici byla podle ní vrstvička marastu, první bílé nadělení brzo auta rozjezdila. „Těm nejranějším se ale moc pěkně určitě nejelo,“ dodala Jelínková.

Hromady solí a inertního posypového materiálu mají silničáři nachystané. V rámci zvýšení ekonomiky provozu SÚS Rokycany přistupuje u zimní údržby k optimalizaci určitých okruhů. Tím chtějí uspořit řadu kilometrů prázdných jízd, kdy se auta musí vracet pro posyp. „Domluvili jsme se s lomy v Třebnušce a Těškově, že se tam budou auta rovnou stavět. Z důvodu větší efektivnosti a operativnosti přibude také jeden mezisklad v Mlečicích,“ informoval ředitel SÚS Radomír Mrkvan. Kromě toho má správa své pobočky v Radnicích a Zbiroze. Skoro všechna technika je už na zimu nachystaná, i když původní termín byl pozdější. Úměrně s varovnou předpovědí počasí se ruch v dílnách zvyšoval.

Trochu problém je, že na stěžejních silnicích II. a III. třídy měly být výtluky a další nedostatky odstraněné až do 31. října. Příděl sněhu termín ale předběhl. Vzhledem k varování počasí i silničáři apelují na motoristy, aby se nesnažili celou zimu odjet na letních pneumatikách. „Budeme důsledky počasí jen zmírňovat,“ upozorňují. Celkem se v okrese počítá s údržbou deseti stanovených okru– hů a stejný je i počet speciálních vozidel s elektrotechnickou a hydraulickou výbavou, vyhovující střídání nástaveb.

Pohotovost museli začít pracovníci SÚS držet už nyní. První příděly sněhu ale naštěstí dopadaly na silnice s ještě teplým povrchem. „Kontrolní jízda ukázala, že díky tomu se až do půlnoci na ně ještě nechytalo nic. Až nad ránem zůstával sníh v nejvyšších polohách okresu – kolem Vísek, Trokavce či Tění – ležet,“ uvedl dispečer Martin Bittner. Silničáři tak solili jen na okruhu Brd.

Počasí zkomplikovalo i konání některých avizovaných akcí. Zejména sportovních. Například všechna utkání, řízená Okresním fotbalovým svazem Rokycany, se o tomto víkendu ruší.