Jedním z pozitivních aspektů, které jistě posunuly cifru na 5,8% z původních 6,3%, jsou i sezonní práce.
Mezi šťastlivce, kteří během dubna našli práci, patří i Karel Fišer: „Začínal jsem být zoufalý. Potřeboval jsem peníze, abych uživil rodinu.“ S příchodem lepšího počasí se začalo intenzivněji pracovat v lese, kde Fišer zaměstnání nakonec nalezl. „V tomhle oboru není ale místo nikdy jisté. Bojím se, že na zimu budu mít stejný problém,“ svěřil se Fišer.

Nalezení určité pracovní pozice ovšem neovlivňují pouze sezonní práce. „Zmíněný aspekt se jistě nedá opomenout, ale objevují se signály o celkovém oživení ekonomiky,“ míní Věra Strnadová, ředitelka rokycanského úřadu práce. K třicátému dubnu bylo na Rokycansku hlášeno třicet pět míst, naopak zrušených bylo necelých třicet. Propouštění zaměstnanců nebo jejich nabírání místní firmy ve velkém nechystají.
Mnoho lidí hlášených na Úřadu práce Rokycany už využívá některý rekvalifikační kurz. „Nyní běží hned čtyři, a to S pomocí za prací, Aktivně do práce, Rodina není handicap a Začni znovu,“ vyjmenovala Strnadová. Další dva, které se teprve chystají, jsou Portfolio absolventa a Využijme zkušeností.