„Míra nezaměstnanosti se snížila o 2,8 procentního bodu, v evidenci úřadu práce je 1978 uchazečů. S tímto vývojem jsme počítali. Je dán opatrným oživováním ekonomiky, a tím i zvýšenou poptávkou po pracovní síle,“ uvedl Jan Koranda, zástupce ředitelky Úřadu práce v Rokycanech.

S hledáním zaměstnání to mají v regionu těžší ženy. Ty se na celkové míře podílejí 9,4 procenty, zatímco muži 5,8 procenty. „Nezaměstnanost u žen byla vždy vyšší. Je to kvůli sociálně–kulturním a společenským zvyklostem v republice,“ vysvětlil Koranda.

Jednou z těch, která před více než měsícem přišla o práci je i osmadvacetiletá Tereza. „Leta jsem prodávala, pak se moje místo zrušilo, protože obchůdek tolik nevydělával. I přesto, že jsem měla na střední škole dobré výsledky a mám třeba i maturitu z účetnictví, novou práci zatím nemám. Příležitostí na Rokycansku příliš není a navíc většinou všude požadují praxi,“ svěřila se. Podle ní jsou muži ve výhodě. „Možnost uplatnění jim nabízí hned několik fabrik v okrese,“ míní.

Úřad práce v Rokycanech nyní disponuje asi devadesáti volnými místy. Začátkem měsíce jich podle Korandy bývá více, koncem pak méně.
Míra nezaměstnanosti v republice klesla na 8,7 procenta. Nejnižší je v okresech Praha–východ (3,8 procent), Praha (3,9), Praha–západ (4,2) a Mladá Boleslav (4,8).