„V roce 2003 jsme snižovali stavy kumulováním funkcí. Teď se ale trend obrátil,“ řekl tajemník rokycanské radnice Slavomír Špicl s tím, že jeho úřadu přibyly agendy, kterým se v minulosti věnovaly jiné organizace. „Například bodový systém, sociálně právní ochrana dětí nebo nový stavební zákon.

Kvůli tomu teď lidi nabíráme,“ konstatoval Špicl, podle kterého měl jeho úřad před pěti lety včetně matek na rodičovské dovolené 161 zaměstnanců, nyní 142. V praxi se ale počet úředníků příliš nesnížil. „V dubnu roku 2004 se šestnáct úředníků státní sociální podpory přesunulo pod úřad práce,“ upozornil tajemník.

Právě tento přesun je důvodem zvýšení počtu tabulkových míst na rokycanském úřadu práce. „V roce 2003 jsme jich měli devětadvacet, nyní čtyřicet sedm. Během minulých let jsme totiž převzali nejen úředníky z rokycanské radnice, ale před dvěma lety i část agendy lékařské posudkové služby,“ sdělila ředitelka úřadu Věra Strnadová s tím, že se přes zvyšování počtu míst nemění stavy servisního personálu. „Nezvyšují se počty lidí, kteří se starají o technické zabezpečení, účetnictví nebo podatelnu,“ dodala Strnadová.

Na menších radnicích musí být, jak uvedl starosta Mirošova Vlastimil Sýkora, úředníci víceúčeloví. I tady byli ale v polovině února nuceni přibrat další pracovní sílu. Místo sedmi má tak mirošovská radnice osm úředníků. „Agendu spojenou s aplikací nového stavebního zákona už nemohl zvládat jeden pracovník. Náš stavební úřad má totiž na starost celé Mirošovsko. Další důvod pro přijetí dalšího zaměstnance je odborná zastupitelnost,“ dodal starosta s tím, že v Mirošově je pro občany otevřeno každý všední den.

Ze dvou na pět rozšířili úřední dny také ve Strašicích. Přitom snížili počet úředníků ze šesti na pět. „Jeden úředník ubyl, ale místo toho jsme zřídili post neuvolněného místostarosty,“ vysvětlil starosta Jiří Hahner.

Velké změny v počtu zaměstanců nepřinesla reforma veřejné správy ani radnici ve Zbiroze. „Úředníků máme dvacet jedna, od roku 2003 totiž přibyl jeden člověk do informačního střediska,“ vysvětlil starosta Jiří Pražský s tím, že víc práce má nyní stavební odbor. „Zatím jsme jej ale neposílili. Možná spíše přibereme další matrikářku na půl úvazku. Díky zájmu o zámek totiž děláme víc svateb – letos už je jich zamluveno třicet devět,“ řekl Pražský.

Zachovat současný stav je podle něj nutné také kvůli tomu, aby mohla zbirožská radnice ve vztahu k sociálnímu zabezpečení zůstat tzv. malou organizací. „Od pětadvaceti lidí bychom museli nemocenské do výplat počítat sami, ale peníze na to nám nikdo nedá,“ doplnil Pražský.