Komfort v podobě žádosti o občanský průkaz na úřadě hned osmi obcí našeho okresu se už brzy vypaří jako pára nad hrncem. Od nového roku budou doklady vydávat pouze v Rokycanech. Nejcitelněji se změna dotkne lidí z okrajových částí, kteří kvůli nim budou muset absolvovat i několik desítek kilometrů navíc.

Boj Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje za zachování stávajících služeb byl marný. Nezvratný verdikt Ministerstva vnitra s sebou však přinese nemalé komplikace. „Podle mého názoru se jedná
o nedomyšlený krok. Například lidé z Liblína zamíří hned dvakrát do vzdálených Rokycan. Nejdříve si průkaz vyřídí, pak si pro něj pojedou. Jedná se o zjevné oddálení služeb veřejné správy občanovi,” sdě-lil předseda sdružení Jaroslav Perlík. Stejný názor sdílí také starosta Mirošova Vlastimil Sýkora: „Je to jedna z novinek, kterou neshledávám jako pozitivní. Kvůli centralizaci služeb se úřad zahltí a jeho pracovníci nebudou vše stíhat.”

Během letošního roku (do včerejšího data) vydalo osm matrik na Rokycansku celkem 5 309 občanských průkazů. Za pár týdnů se však veškerá činnost soustředí pouze na místní úřad. Nenavýší se přitom počet nutných fotokabin ani technického vybavení. „Uvidíme, jak budeme situaci zvládat. Přirozeně to bude mít dopad, a to bohužel v neprospěch žadatelů,” sdělil mluvčí radnice Jan Engler. „Pracovníci nemohou nápor stíhat, a proto se budou tvořit fronty. Nehledě na to, že se zapomnělo na imobilní občany,” dodal Perlík.