„Projít některými místy je ale přímo odpuzující. To si připadáte spíše jako na velké záchodové ploše, plné nejspíše psích exkrementů,“ poukázala Jana Pospíšilová.

V Hrádku nedůslednost lidí v uklízení po psích miláčcích pokutují. „Ale chyťte zrovna někoho!“ podotkl starosta Jaroslav Perlík. Aby všechno nenechali na trojici nezaměstnaných, kteří vypomáhají, uvažuje starosta o koupi průmyslového vysavače. „Uvidím, co na to rada, ale vajgly a jiný drobný odpad by to řešilo. Zametací stroj nemáme,“ dodal. Jinak s úklidem inertního posypu Hrádek starosti mít nebude, letos solili.

„Ve Zbiroze se o úklid města starají tři pracovníci údržby a k dispozici mají traktůrek se zametačem. Vypomáhají i ne– zaměstnaní, kteří chtějí dosáhnout na dávku v hmotné nouzi. „Začali trochu uklízet a nepořádek vyvážet, ale leckde je pořád dost sněhu. I včera jsme ještě museli odstraňovat zledovatělé převisy a rampouchy ze střech obecních budov,“ uvedl Zdeněk Mlnařík z městského úřadu.

Počasí zatím nevěří ani Rokycanští či v Radnicích. Tam tajemnice Marie Mentlíková v úklidu po zimě spoléhá zejména na pětici pracovníků údržby města. „Chceme co nejdřív obnovit čistotu chodníků. Jejich okraje ale stále lemuje spousta sněhu, termíny lze těžko odhadnout.“ Podle ní dobrým pomocníkem bude na podzim zakoupený traktůrek. Vedle v zimě užívané radlice lze k němu připojit i zametač.

„Kvůli úsporným opatřením se letos budou Rokycany snažit zvládnout úklid co nejvíce ve vlastní režii. V rámci veřejné služby počítáme s výpomocí lidí v hmotné nouzi, odpracují si povinné hodiny,“ informoval Josef Hůza z MěÚ. Se sběrem odpadků už začali. Zbytky posypu přijdou na řadu, až zmizí veškerý sníh. Tedy – podle situace. „Jelikož příští týden má zase sněžit, není třeba to uspěchat. Kamínky na chodnících se mohou ještě hodit,“ míní Hůza.