„Teď jsou na tahu starostové. Musejí zadat projekty,“ řekl před týdnem člen komise a polanec Vladislav Vilímec. „Mně ale zatím žádný dopis nepřišel,“ konstatoval ve středu starosta Štítova Václav Hudec s tím, že v něm stále více sílí obava, že zvláště malé obce na žádné peníze nedosáhnou.

Podle vládou schváleného přehledu projektů by Štítov mohl získat šest milionů na rekonstrukci místních cest a dalších deset milionů korun na rekonstrukci obecních budov. Ty ale z krajského Programu rozvoje venkova, ve kterém mohou brdské obce žádat o financování projektů jen do milionu korun.

„Nejsme si jisti, zda by aspoň hospodu šlo opravit za milion. Ostatní programy jsou ale dost specifické a za větší peníze,“ řekl Hudec, podle kterého obyčejní neuvolnění starostové bez úřednického aparátu nedají žádosti o vládní peníze dohromady.

Podle Vilímce už jsou ale obce, které žádosti na vládou schválené a krajem podporované projekty podaly. „Z těch obcí, pro jejichž akce se nenašel jiný program, podaly na kraj žádost Vísky a Čížkov,“ uvedl.

Ale řada dalších neuvolněných starostů si dosud neví rady. „Zatím máme jen neoficiální informace. Projekt nemůžeme zadat, dokud nebudeme mít peníze jisté. Z našeho rozpočtu bychom jej zaplatili jen s obtížemi,“ řekl například starosta Mešna Jindřich Pouska.

Podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy je ale financování projektů jisté. „Dopis s pokyny dostanou starostové nejpozději v pondělí a ministerstvo pro místní rozvoj připraví program, který by měl vyřešit drobné, jinými programy nevykryté projekty. Pokud ale nebudou obce schopné o peníze požádat, vláda by dala více prostředků do cest,“ dodal Fuksa.