Ve středu zde zahajovali působivou týdenní expozici fotografií a ekologicky laděných prvků. „Já jsem dodal seriál fotografií. Například z Němčiček, okolí Kokotských rybníků nebo od vrchu Radeč,“ prohlásil pedagog Ladislav Kučera, jehož lze označit za duchovního otce enviromentálního programu. Navíc poskytl vázu z pěnové cihly a vyřezávané dřevěné masky. S přípravou expozice mu pomáhala především Radka Svejkovská a přispěl do ní učitel i známý cestovatel Dan Bartovský: „Mám tu pár exponátů z pobytu na černém kontinentu. Například kostry zvířat, které se v našich podmínkách vyskytovat nemohou.“

Kučerův nabitý den pokračoval přesunem do horníího kempu ve Volduchách. Učitel tu s obchodnicemi ze třetího ročníku tráví dva dny. Vyplněny jsou úklidem odpadků po nepořádných osadnících a turistech. Středeční dopoledne strávíme v lese, čtvrtek kolem rybníka,“ měl jasno o prostoru čistění pedagog.

Děvčata a s nimi jediný mladý muž obdrželi před polednem igelitové pytle a namířili si to mezi stromy. „je to vlastně první pořádné soustředění za tři roky a moc jsme se těšili. Hlavně na večer, kdy nás na kytaru doprovodí Zuzana Palková,“ slyšeli jsme od brigádníků.

Ekologicky laděný výlet mají za sebou i o rok mladší obchodnice. Přesunuly se na Kobylku k Liblínu, odkud se vypravily třeba na hrad Libštejn či kolem Střely. Jejich pobyt byl doplněn o poznávání ptáků a rostlin. „Moc slavné to ale se znalostmi nebylo,“ přiznal Kučera.