Nápor zákazníků zaznamenala v pondělí ráno prodejna nábytku na Masarykově náměstí v Rokycanech. „Poptávka se týkala především kuchyní, ale zájemci se ptali i na sedací soupravy a jiné zboží,“ řekla Deníku prodavačka.

O zákazníky neměli nouzi ani v nedalekém knihkupectví. „Měli jsme zavřeno půldruhého měsíce a věřte, že ten čas se doma strašně vlekl,“ sdělila vedoucí Milada Holá. Na odbyt šly knížky pro děti a publikace pro něžné pohlaví. Hned v pondělí byly k mání i nové tituly od Michala Viewegha nebo Felixe Francise. Nadšení však mezi čtenáři nepanovalo z nařízení, že v knížkách nemohou listovat, ale smí vybírat jen očima.

Do obuvi v centru Plzně se vypravila také Eva Benešová. „Synovi za dva měsíce vyrostly nohy skoro o číslo, takže nákup nových bot už byl urgentní. Zatím nosil boty po starší sestře, z internetu jsem je objednávat nechtěla. Je lepší, když si je vyzkouší,“ vysvětlila Plzeňanka s tím, že při vstupu do obchodu si museli vydezinfikovat ruce.

Hned první den po uvolnění si někteří nadšenci neodpustili návštěvu fitnessu. „Od rána přišlo osm lidí, ale je teprve dopoledne. Těžko říct, jestli to během dne bude silnější,“ řekla Tereza Hejduková z Fitness Thor v Plzni ve Skvrňanech. I fitness centra musejí dodržovat přísnější hygienická opatření, lidé se v nich například nemůžou osprchovat nebo dojít na záchod. „Opravdové cvičence to podle mě neodradí,“ dodala Hejduková.

VĚŘÍCÍ TELEFONOVALI

Venkovní expozice otevřela rovněž plzeňská zoo. „Zoo už navštívily stovky lidí. Pokladny jsou zavřené, a tak lidé využívají nákup v on-line předprodeji,“ okomentoval první den mluvčí zoo Martin Vobruba.

Po pauze začaly fungovat i autoškoly a podle majitele plzeňské Autoškoly Sládek Aleše Sládka je nyní důležité, aby žáci, kteří mají kurzy rozdělané, autoškolu dokončili. „S každým žákem budeme individuálně řešit další postup. Myslím, že nebude složité navázat,“ reagoval Sládek a dodal, že i autoškola utrpěla finanční ztráty. „Je to stejné jako v ostatních odvětvích. Musíme platit leasingy na auta a také silniční daň, kterou stát zatím nehodlá odpustit. Uvidíme, jak se situace vyvine, všechno bude záležet na lidech, zda budou mít peníze,“ uzavřel.

Uvolnění vládních opatření uvítají také věřící, kteří mohou od pondělí navštěvovat mše s kapacitou 15 účastníků. Po týdnech mši odsloužil v pondělí večer rokycanský duchovní Marek Winiarski v Mirošově na Rokycansku. „Účastníci se mohli dopředu hlásit přes vyplnění tabulky nebo telefonicky. Z kapacitních důvodů jsme požádali věřící, kteří přijdou na mši ve všední den, aby zůstali v neděli doma,“ vysvětlil.

Otevřít dovolila vláda rovněž knihovnám. Ty plzeňské ale zůstanou ještě do příštího týdne zavřené. „Otevíráme 4. května pro absenční výpůjčky. Návštěvníci nebudou moci prozatím využívat studovnu. Zároveň jsme vyhradili hodiny pro seniory. Pro knihu si mohou přijít od 10 do 11 hodin. Vláda původně avizovala otevření až v červnu, o změně jsme se dozvěděli ve čtvrtek, takže jsme potřebovali ještě několik dní na přípravu,“ popsala mluvčí Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje Martina Košanová.