Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Turistické zajímavosti

kaple na návsi z roku 1849

pomník padlým v první světové válce

Plískovské duby – trojice památných dubů

Kam se vydat z obce na procházku? Starousedlíci mají jasno.

Atraktivní je výšlap k bývalé vodní tvrzi Rovný. První zmínky o osadě jsou ze 14. století. Jenže postupně její sláva upadala a definitivní zánik se datuje ke třicetileté válce. Stále jsou zde ale patrné pozůstatky tvrze, chráněné rybníky.

Druhou variantou je Bukov (572 metrů nad mořem). Funguje jako zdroj kvalitní vody a navíc jsou tu patrné štoly po těžbě železné rudy. Což úzce souvisí s podnikatelským záměrem hrabě Strousberga v devatenáctém století…

Opravy mostu v Liblíně jsou v plném proudu.
Spoj z Liblína do Kralovic získal výjimku z náměstí

Specialitou obce jsou dřevěné sochy, rozmístěné po Plískově. Všechna díla vytvořil šikovný veterinář Josef Machatý.

Prvním byl před deseti lety vodník se synkem. Sedí na velkém sumci v rybníčku na návsi. Následovali slovanští Bohové: Velos, Golem, Svagor, Svarožič a Perun v sousedství společenského zařízení. Včetně speciálního rozcestníku, který obdivují hlavně turisté.

Součástí předvánočních setkání bývá takřka profesionální vystoupení Jana Ježka (bývalého šéfa plzeňské opery) a dalších sólistů. Atmosféru dotváří betlém, pochopitelně s figurkami, jichž se pochopitelně ujal Josef Machatý! Zkušený řezbář se fyzicky náročnému koníčku věnuje dál. Občas monumenty mění (přece jen se na nich podepisuje zub času) a přednost dává menším kouskům.