VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obráběči procházejí státní zkouškou

Rokycany - Závěrečné prověřování absolventů tohoto oboru se v celé republice poprvé sjednotilo.

10.6.2011
SDÍLEJ:

Praktická část státní zkoušky včera ve SŠ Rokycany, Jeřabinová ulice, prověřila um obráběčů. Na snímku se s úkolem potýká Václav Valčík (v červeném). Přihlíží učitel odborného výcviku Václav Opatrný.Foto: Deník/Božena Šopejstalová

Nad soustruhy ve Střední škole v rokycanské Jeřabinové ulici včera vládla jen mírná nervozita. Přitom absolventi oboru obráběč kovů skládali závěrečné zkoušky.

„Kolem desáté už měli první výrobek ze dvou určených hotový. „Zatím je učitel spokojený a kluci také,“ potvrdil vyřčené úsměvem Václav Opatrný, který na své ovečky dohlížel. Spolu s kolegou Pavlem Pokorným bděl nad prezentací šestnácti mladých mužů. Obor, kterému se vyučili, letos poprvé prochází státní závěrečnou zkouškou. „Fakt, že se o tom kluci dozvěděli teprve měsíc před jejím skládáním, je trochu zaskočil. Ale jen mírně,“ informoval Opatrný. „V podstatě je na nich požadovaný souhrn znalostí a dovedností nabytý za tříleté studium, takže se vlastně nic nezměnilo. Jen kvůli republikové souměřitelnosti je zadání všude stejné,“ mínil zástupce ředitele Miroslav Zítek. Dodal, že ani učitelé nevěděli, co bude obsahem zkoušky. „Při každé z dílčích částí se ho dozvídáme jen pár minut před žáky,“ doplnil. K praktickému prověřování dodal, že úkolem je výroba trnu a matice.

Podotkl také, že úloha zahrnuje velké množství operací nezbytných pro praxi v oboru, takže se dobře ukáže, jak jsou žáci připraveni. „Je to klasika, s něčím takovým se dalo počítat. Nejvíc se asi musím soustředit na výrobu závitu, aby byl ve správné toleranci, a pak na kužel,“ uvedl Václav Valčík. „Hodně jsem se bál písemné zkoušky,“ srovnával, „hlavně že tam budou otázky na CNC stroje. A také že byly, dokonce v deseti otázkách z padesáti. U ústního zkoušení už se dá víc odvodit a dovyprávět,“ mínil. „Ta písemná část je asi fakt nejhorší,“ souhlasil Vojta Šmolík. „Praktická zkouška je mi tak nějak jedno. Udělali jsme toho dost, takže průpravu máme. Neobával jsem se proto, že by mě něco zaskočilo. „Při ústním skládání účtů, které je naplánované na 17. června, by se chtěl vyhnout CNC obráběcím strojům – tedy počítačem řízených. Jeho favoritem by naopak bylo soustružení. „Praxe mě vždycky bavila. I z téhle zkoušky mám pocit dobrý,“ hodnotil Karel Šnaiberk, „což o písemné se říci nedalo. Otázky byly dost složité. Doufám ale, že jsem to zvládl. Co mám čekat od ústní, nevím. technologie bude možná trochu oříškem,“ předpokládá.

Výsledky dosažené při praktické části se žáci dozvědí společně, a to dnes ve 14 hodin. Jak dopadli u písemné si vyslechnou zároveň s hodnocením ústní části sedmnáctého června.

Autor: Božena Šopejstalová

10.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení