Něžné pohlaví má výraznou převahu například v Trokavci. A u sousedů v Příkosicích se dokonce skupina rozdělila na horní a dolní část obce. O kus dál ve Veselé vyráží ve čtvrtek i v pátek jedenáct kluků a jen o něco méně je jich v Rakové. "Poprvé jsme se sešli ve čtvrtek odpoledne a bylo nás osm,“ pochlubil se Honzík Benda. Nejstarší z chlapců převzal automaticky roli pána a určuje trasu i časy průvodu po vesnici. Na Velký pátek absolvuje tahle sestava hned čtyři okruhy (8.30, 12, 15 a 17.30), aby se v sobotu dočkala zasloužené odměny při zastávkách po staveních. Až po poledni nastane dělení, a to podle účasti i věku.

Některé nástroje ještě voněly novotou z obchodu, ale část pomůcek, které umí vytvořit pořádný rámus, nepoznamenal ani zub času. „Já jsem třeba řehtačku zdědil po dědovi,“ vyjádřil se u rakovské kapličky třináctiletý Erik. Atmosféru doplňuje sváteční výzdoba. Jednak obří ušáci na kulatých balících slámy a u autobusové zastávky se objevilo několik zajíců, vyrobených dětmi z mateřinky Ráček.

V černickém areálu se chystají na nápor návštěvníků. Náročný bude hned Velký pátek, Eva Straková proto kontrolovala, jak to vypadá se zeleným pivem, které pro hosty chystají.
Aprílové modré pivo uvařit nelze. Zelené ale na Velikonoce frčí