V prostředí se značně specifickým režimem na Borech měl za úkol naočkovat 750 trestanců a 50 zaměstnanců. V drtivé většině se jednalo o třetí dávku proti covidu. Kromě toho, že trestané ochrání před případnou nákazou nebo komplikovaným průběhem nemoci, umožní jim očkování vyhnout se některým epidemiologickým opatřením, která v káznici platí.

Aktuální stav je přes 1160 vězňů a 550 zaměstnanců. Zatímco pracovníci mají možnost očkovat se v běžných centrech, pro nuceně umístěné to neplatí. „První fáze byla realizovaná od dubna v několika etapách podle věkových skupin. Nyní jsme se rozhodli posilující dávky aplikovat u zájemců z řad vězňů během jediného dne. Důvodem je mimo jiné i obava z omikronu,“ říká zástupce ředitele borské věznice Martin Černý.

Střední škola Jeřabinová je dějištěm konfrontací žáků
V Rokycanech soutěžili i automechanici

Akce byla organizačně náročná. Osoby, odpykávající si tresty za různé delikty od kázeňských přes majetkové až po násilné, totiž musely přicházet ke zdravotníkům v menších skupinách. „Se zástupci věznice jsme byli předem domluvení na přesném postupu. Za nemocnici jsou tu dva lékaři, dvě sestry a tři administrativní pracovníci. Očkujeme tak dlouho, dokud nebudeme hotovi. Věřím ale, že to do odpoledne stihneme,“ sdělila vedoucí sestra očkovacího týmu Ivana Škoríková.

Zaměstnanců je v plzeňské věznici naočkováno přes 80 procent, vězňů téměř devadesát procent. Během čtvrtka číslo vzrostlo a nově byli očkováni hlavně vězni, kteří sem před nedávnem nastoupili. Zhruba pět stovek trestanců pracuje a vakcinace je je u nich důležitá kvůli minimalizaci rizika nákazy mimo borský komplex.