Honza už zhruba od svých osmi let kouřil a pil alkohol. Kradl, chodil za školu. Matka si s ním a jeho šesti sourozenci nevěděla rady, žili po ústavech. Podle odborníků je hoch přesvědčen, že je normální krást. Neváhá sáhnout k násilí, opakovaně byl trestán za šikanování. Vzorem mu jsou asociálně orientovaní bratři. Jeden z nich v minulosti mimochodem také dostal nejpřísnější možný trest pro dítě mladší 15 let za to, že ve 13 letech surově znásilnil o tři roky mladšího chlapce.

První velký malér měl Honza ve 12 letech. Opil se a na ulici zaútočil na kolemjdoucího dospělého mladíka, jehož nejprve mlátil pěstmi do obličeje, a když upadl na zem, opakovaně ho kopal do hlavy. „Je otázkou, kde se v něm vzalo tolik agrese, nenávisti a zloby, kterou si vybil na poškozeném. Toho od dalších útoků zachránil jeho otec, který se k incidentu náhodou přichomýtl. Kdyby ne, mohly být následky fatální. I tak mu způsobil odtržení celé horní čelisti a kostí nosu od ostatní kostry obličeje a řadu dalších zranění,“ popsala útok klatovská soudkyně Martina Šimánková. Honzu potrestala v roce 2019 ochrannou výchovou. Ale neměla to lehké, verdikt padl až dva roky po činu, neboť chlapec byl stále někde na útěku.

Muže po celou dobu držela za ruku náhodná kolemjdoucí, která se ho snažila uklidnit.
VIDEO: Sebevraha na mostě Legií držela do zákroku policie za ruku dívka v bílém

Do výchovného ústavu v Hostouni se tak Honza dostal až na podzim 2019. Jenže už v listopadu utekl. Opakovaně byl chycen a vrácen, ale stále utíkal. „Nejsme zařízení vězeňského typu. Nemáme mříže. Děti mají nárok chodit každý den na vycházky s vychovatelem, mají právo i na dovolenku s rodinou. A když se přitom rozhodnou odejít…,“ vysvětlil ředitel hostouňského ústavu Radek Bošek.

Při útěcích se Honza podle svých slov pohyboval po Královéhradeckém kraji, přespával, kde se dalo a přivydělával si u živnostníků. Jenže poslední dva z útěků už spáchal v době, kdy mu bylo patnáct. Skončil tak na dva měsíce ve vazbě ve věznici na Borech a nedávno ho za ně potrestal soud v Domažlicích. Dostal tři měsíce, odložené na zkušební dobu 18 měsíců. Verdikt není pravomocný, stejně jako aktuální rozhodnutí klatovského soudu, kde padl trest za starší útěk, z doby před 15. narozeninami. „Uložena mu byla společensky prospěšná činnost, obdoba obecně prospěšných prací pro dospělé. Musí odpracovat 60 hodin ve prospěch výchovného ústavu Pšov, kam byl teď v červenci převezen z Hostouně,“ uvedla Šimánková.

Osobní auto od nehody ujelo, v autobuse se zranily dvě cestující
Autobus musel kvůli autu z vedlejší prudce zabrzdit, dvě zraněné cestující

Pokud by se Honza dopustil dalšího útěku, reálně by mu hrozilo, že již skončí v klasickém vězení. A tam se mu, jak se nechal slyšet u soudu, nechce. Není divu, tam se s jemu podobnými moc „nemažou“. „Kromě speciálních programů, které souvisí s případným dokončením či doplněním vzdělání, se k mladistvým přistupuje jako ke standardním obviněným,“ potvrdil ředitel borské věznice Petr Vlk.