„Kruhové objezdy snížily nehodovost, působí totiž jako zpomalovací prvek,“ myslí si Renata Chaloupková ze Správy a údržby silnic Rokycany (dále SÚS). Kruháče si pochvalují i řidiči. „Obyvatele to původně rozdělilo na dva tábory. Dnes jsou s naší kruhovou křižovatkou všichni spokojeni,“ konstatoval Jiří Pražský, starosta Zbiroha, kde byl kruhový objezd dokončen roku 2005.

Podle Chaloupkové vznikají kruhové objezdy mimo jiné na základě požadavku policie zlepšit bezpečnost silničního provozu. „Tyto křižovatky jsou bezpečnější,“ řekla Chaloupková.

„Nebyl jsem jejich příznivcem, ale pomohly, doprava je plynulejší,“ potvrdil i rokycanský místostarosta Jaroslav Mráz, který byl už u jednání o stavbě prvního z dosavadních kruháčů. Ten vznikl v závěru devadesátých let u rokycanské Normy. Novou křižovatkou u jatek šoféři projíždějí od roku 2006. Od letošních prázdnin by měla dopravu v okresním městě zjednodušit ještě okružní křižovatka na Železné.

„Do té investujeme čtrnáct milionů korun, stejný díl dají také Rokycany,“ uvedla Chaloupková. „Zatímco u Normy (tam přišly stavební objekty SÚS na 1,5 milionu korun – pozn. red.) nebyly třeba velké úpravy, v případě Železné rekonstruujeme Pražskou ulici od mostu, část Soukenické ulice a paprskovitě i úseky dalších ulic,“ vysvětlil investici Mráz s tím, že v režii města je například veřejné osvětlení, cyklostezky a chodníky.

Železná ale nemá být posledním kruhovým objezdem v okresním městě. „Připravujeme projekt u Střelnice,“ doplnil Mráz.

Vedoucí rokycanského dopravního inspektorátu Vladimír Husák to vítá. „Za úvahu by ještě stála křižovatka u sokolovny v Oseku, na které se často stávají nehody. Kruhový objezd by to vyřešil. Je ale otázka, zda by se tam vešel,“ upozornil Husák, podle kterého všechny dosavadní kruháče zlepšily průjezdnost.

„Dokud nebyl u Normy, denně tam řídil dopravu policista. Stejné to bylo u jatek. I na těchto křižovatkách se stávají nehody, ale kvůli tomu, že v jejich blízkosti jsou přechody pro chodce. Končí to pomačkanými plechy a ty se dají spravit,“ dodal Husák.